Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Świadomość energetyczna rośnie. Mobilność kluczem do oszczędności – raport URE

Świadomość energetyczna rośnie. Mobilność kluczem do oszczędności – raport URE

Od 2007 roku, kiedy ustawodawca wprowadził możliwość zmiany sprzedawców energii elektrycznej, na taki krok zdecydowało się już ponad milion gospodarstw. Większość, bo aż 792 tysięcy to odbiorcy w gospodarstwach domowych. 

925x200 1
Reklama

Statystyki URE

Rosnące ceny energii, konieczność transformacji energetycznej, wymiana pieców – każde z tych wyzwań dotyczy coraz większą część Polaków. Doprowadza to do korzystnego efektu, jakim jest wzrost świadomości dotyczących swoich decyzji dotyczących zużycia oraz zakupu energii. Świadomość swojej mobilności energetycznej nie jest związana z przemieszczaniem się, ale ze zdolnością obywateli do aktywnego uczestniczenia w rynku energii. 

Obszarami, na których konsumenci mogą wykazać się mobilnością energetyczną, są m.in. zmiana dostawcy energii oraz wybór taryf. Statystyki opublikowane przez Urząd Regulacji Energetyki pokazują, że każdego roku w pierwszym kwartale notuje się od kilku do kilkudziesiąt tysięcy zmian dostawcy. Na decyzję o zmianie sprzedawcy może wpływać kilka czynników:

  • poziom świadomości klientów
  • łatwość dokonania zmiany (uproszczenie procedur)
  • dostępność konkurencyjnych ofert.

Dla najbardziej świadomych i zaangażowanych klientów od 2024 roku u sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty – umowa z ceną dynamiczną. Cena dynamiczna oznacza, że stawki za energię zmieniają się co godzinę, zależnie od sytuacji na rynku hurtowym (SPOT). Skierowana do odbiorców posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym, pozwala na uzyskanie lepszych cen dzięki wcześniejszemu planowaniu zużycia. 

Zamrożone ceny, co dalej?

W odpowiedzi na gwałtowny wzrost cen energii na rynkach międzynarodowych, rząd Polski wprowadził mechanizm zamrożenia cen prądu. Ostatnio w kwietniu minister finansów Andrzej Domański poinformował, że do końca roku ceny energii dla gospodarstw domowych nie wzrosną. Oznacza to dalsze zamrożenie cen aż do 2026 roku. To działanie ma chronić gospodarstwa domowe przed gwałtownymi podwyżkami.

Jednak ten komfortowy okres kiedy cena jest odgórnie subsydiowana przez budżet kraju nie potrwa wiecznie. Gdy tylko ceny zostaną odmrożone gospodarstwa zmierzą się z pełnymi rynkowymi stawkami. Dlatego ten komfortowy moment, to czas na przygotowanie się i wdrożenie procesów, które pozwolą lepiej poradzić sobie z przyszłymi kosztami. Można:

  • zacząć monitorować zużycie energii,
  • zmienić nawyki,
  • zainwestować w efektywność energetyczną,
  • porównać oferty sprzedawców.

Przyszłość bez iluzji

Wysokie ceny to konsekwencja rosnących cen surowców energetycznych (węgiel), na których oparty jest polski system oraz wyższe opłaty za emisję CO2 w Unii Europejskiej. Rośnie liczba przyłączeń OZE do sieci – energia ze słońca oraz wiatru jest najtańsza, ale to za mało. Polska realizuje program budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Na ten cel jest z zabezpieczone w tegorocznym budżecie 5 miliardów złotych, czyli tyle samo, ile rząd przeznaczył na utrzymanie zamrożenia cen prądu i gazu do 30 września.

Elektrowni jądrowa nie powstanie przynajmniej do 2036 roku. To oznacza ponad 10 lat, w których polski miks w dalszym ciągu oparty będzie o bardzo drogie w eksploatacji elektrownie węglowe. Na szczęście rośnie udział odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie produkcji prądu. Przekłada się to na zmienność produkcji oraz wahania cen prądu na rynku energii. Świadome wybory – zmiana dostawcy, inwestycja w mikroinstalację PV, planowanie zużycia – to krok w stronę bardziej zrównoważonej i tańszej przyszłości. 

Przyszłość to świadomość

Obecna ochrona cenowa daje czas na przygotowanie się do zmian – warto go wykorzystać. Być może właśnie ten czas to najlepsze okno możliwości by coś zmienić i się przygotować na to co nadciąga. Mobilność energetyczna Polaków to nie tylko kwestia technologii czy przepisów. Coraz więcej osób rozumie, że każda decyzja związana z energią ma wpływ na środowisko, gospodarkę i bezpieczeństwo energetyczne kraju. 

Energetyka nie zależy już tylko od decyzji rządu i wielkich elektrowni. Coraz więcej wpływu mają konsumenci, im więcej wiemy jak działa system, tym większe korzyści możemy czerpać. Świadome wybory to podstawa nowoczesnego, dobrze działającego systemu energetycznego. Korzyści czerpią Ci, którzy rozumieją, planują i działają odpowiedzialnie.

Zobacz też: Program Mój Prąd 6.0: większość środków rozdana. Budżet może skończyć się przed końcem naboru

Źródła: PAP Biznes, URE, PGE, 

Fot. Canva (@monsterztudio)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.