Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Program Mój Prąd 6.0: większość środków rozdana. Budżet może skończyć się przed końcem naboru

Program Mój Prąd 6.0: większość środków rozdana. Budżet może skończyć się przed końcem naboru

Program Mój Prąd 6.0: większość środków rozdana. Budżet może skończyć się przed końcem naboru

Według danych przekazanych przez biuro prasowe NFOŚiGW, do rozdysponowania pozostało już tylko około 28% budżetu programu. Wiele wniosków wciąż czeka na rozpatrzenie lub zostało skierowane do uzupełnienia ze względu na braki formalne. Czy osoby, których wnioski wciąż czekają w kolejce, zdążą jeszcze skorzystać z programu?

925x200 1
Reklama

Najnowsze dane

Program ,,Mój Prąd 6.0” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Z dostępnego budżetu wynoszącego 1,85 miliarda złotych wykorzystano już ponad 1,32 miliarda. Oznacza to, że do rozdysponowania pozostało już jedynie 521 milionów złotych. To oznacza, że rozdysponowano już ponad 71% dostępnych środków. Przy tak dużym zainteresowaniu bardzo prawdopodobne jest, że pula środków wyczerpie się szybciej, niż zakłada harmonogram. Nabór wniosków w programie Mój Prąd 6.0 przewidziano do do 29 sierpnia 2025 r lub do wyczerpania środków. Największym problemem wydaje się być czas potrzebny urzędnikom do wydania decyzji.

O czym trzeba wiedzieć?

Średni czas oczekiwania na rozpatrzenie zależy od tego czy wniosek jest prawidłowy czy nie. Według informacji udzielonych przez biuro prasowe NFOŚiGW obecnie średni czas rozpatrywania wniosków wynosi około 160 dni roboczych, pod warunkiem poprawnie złożonych dokumentów. To ponad 7 miesięcy kalendarzowych, co oznacza, że osoby składające wnioski teraz mogą nie otrzymać decyzji przed wyczerpaniem się budżetu. 

W tej sytuacji rośnie potrzeba usprawnienia procesu, co powinno leżeć w gestii instytucji. Zwiększenie tempa rozpatrywania wniosków pozwoliłoby uniknąć niepewności dla wnioskodawców. Tak długi czas oczekiwania nie jest ani sprawiedliwy ani efektywny. Można wyobrazić sobie rozczarowanie wnioskodawców, którzy dostaną odpowiedź odmowną ze względu na braki formalne na tyle późno, że po ich uzupełnieniu budżet będzie już pusty. 

Warto samemu w jak największym stopniu zadbać o to, by nasz wniosek, nie został odrzucony lub odesłany do uzupełnienia. W tym celu warto dwa razy upewnić się czy na pewno dołączyliśmy wszystkie wymagane załączniki i poprawnie wpisaliśmy do wniosku wszystkie dane. Im mniej poprawek i uzupełnień, tym szybciej wniosek jest rozpatrzony. Wymienianymi przez urzędników powodami, dla których wnioski muszą być uzupełniane jest najczęściej:

  • brak OSD (czyli operatora systemu dystrybucyjnego)
  • brak maila wnioskodawcy.

Warto się śpieszyć

Sytuacja pokazuje wyraźnie, że konieczne jest uproszczenie procedur i przyspieszenie wydawania decyzji. Komplikacje związane z ubieganiem się o dofinansowanie może skutecznie zniechęcać część potencjalnych beneficjentów i blokować zieloną transformację. Jednocześnie osoby zainteresowane powinny działać jak najszybciej – mimo, że budżet nie został wyczerpany, wysoka liczba wniosków oczekujących na rozpatrzenie sprawia, że nie wiadomo, kiedy pieniądze się wyczerpią. Szybkie i dobrze przygotowane zgłoszenie to klucz do sukcesu na obecnym etapie naboru.

Dzięki odpowiedzi biura prasowego wiemy też, że nie można liczyć na kolejne zwiększenie budżetu związane z dużym zainteresowaniem. Również na nasze pytanie o plany wdrożenia w przyszłości programu ,,Mój Prąd 7.0” dostaliśmy odpowiedź odmowną. NFOŚiGW nie planuje uruchomienie kolejnej edycji. Kto zwleka, ryzykuje, że środki programu wyczerpią się, zanim urzędnik zacznie rozpatrywać wniosek.

Zobaczy też: Rusza nowy nabór z KPO 4,78 mld zł na rozwój elektromobilności i magazynowania zeroemisyjnej energii

Źródła: NFOŚiGW, Gov,

Fot. Canva (RudyBalasko)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.