Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Światowy Dzień Środowiska

Światowy Dzień Środowiska

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Środowiska, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1972 roku. Obecnie świętuje go ponad 100 krajów, w Polsce jest to praktykowane od kilkunastu lat. Ten dzień to symbol i próba zwrócenia uwagi na globalną degradację środowiska.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Światowy Dzień Środowiska uchwalony przez ONZ  podczas konferencji „Tylko jedna Ziemia” w Sztokholmie 15 grudnia w 1972 roku (rezolucja A/RES/2994 (XXVII) ma za zadanie uświadomienie społeczeństwa, że nie jesteśmy jedynym gatunkiem żyjącym na Ziemi. Podczas konferencji zdecydowano także o utworzeniu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP). 5 czerwca ma przypominać nam o tym, co jest ważne, a przy rozwoju poszczególnych krajów często schodzi na dalszy plan. W symbolicznej inicjatywie środowiskowej bierze udział także Polska, jako jeden z ponad 100 krajów.

Jak można świętować Światowy Dzień Środowiska na co dzień?

Światowy Dzień Środowiska to tylko symbol, takie dni warto świętować przez cały rok. O ile na największych niszczycieli przyrody nie mamy żadnego wpływu lub marginalny, pewne działania możemy praktykować w sferze mikro – w obrębie własnego gospodarstwa domowego lub najbliższego otoczenia. To m.in. częstsze korzystanie z pojazdów niespalinowych (w tym rowerów), częstsze spacery, korzystanie z komunikacji miejskiej, korzystanie z ekologicznych technologii, kompostowanie bioodpadów, racjonalna segregacja śmieci, rezygnacja z plastiku (na tyle, na ile jest to możliwe), rozsądne zakupy (kupuję tyle, ile potrzebuję), nadawanie drugiego życia zalegającym i niepotrzebnym przedmiotom, tworzenie w ogrodzie warunków przyjaznych dla dzikiej fauny. Sposobów jest znacznie więcej – każdy powinien rozważyć je względem własnym możliwości.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.