System automatycznego wyłączania paneli fotowoltaicznych

System automatycznego wyłączania paneli fotowoltaicznych SOLARCHECK RSD firmy Phoenix Contact został finalistą konkursu GIT Sicherheit Award w kategorii ochrona przeciwpożarowa, ochrona przeciwwybuchowa i bezpieczeństwo pracy. Wyróżnienie branżowych czasopism GIT Sicherheit, GIT Security i Messtec Drives Automation wydawnictwa Whiley VCH jest przyznawane co roku szczególnie innowacyjnym produktom i systemom techniki bezpieczeństwa funkcjonalnego.

Już wcześniej  produkt został nominowany do grona finalistów przez niezależne jury składające się z przedstawicieli BHE, TÜV, VDMA, ZVEI, integratorów systemów i użytkowników. Zwycięzcy zostali wyłonieni głosami ponad 75 tysięcy czytelników czasopism i ich portali internetowych git-sicherheit.de, git-security.com oraz pro-4-pro.com

W 95% instalacji fotowoltaicznych panele są połączone szeregowo w łańcuchy, tzw. stringi. W związku z tym mogą tu występować niebezpieczne dla życia napięcia stałe do 1000 V. Wyłączenie paneli w celu ochrony przed porażeniem elektrycznym jest trudne: wyłączenie w falowniku lub za pomocą dodatkowych wyłączników DC powoduje jedynie przerwanie przepływu prądu, lecz nie eliminuje napięcia. Bezpieczeństwo jest zapewnione tylko wtedy, gdy każdy panel jest wyłączany automatycznie.

SOLARCHECK RSD posiada funkcje diagnostyczne i rozróżnia poszczególne stany eksploatacyjne. Zgodnie z zasadą „fail safe” odchylenia od normalnego stanu lub wyłączenie falownika powodują automatyczne wyłączenie paneli fotowoltaicznych.

Bezpieczny stan jest uzyskiwany bez udziału elektryka. Zapewnia to bezpieczeństwo również osób nieznających zasad bezpieczeństwa i zagrożeń, np. dekarzy czy osób sprzątających. Opatentowana technologia Auto Rapid Shutdown jest niezawodna i szybsza niż ocena i ingerencja człowieka.

SOLARCHECK RSD składa się z jednostek do wyłączania poszczególnych paneli fotowoltaicznych oraz jednostek włączających, które ponownie uruchamiają system. Każda jednostka wyłączająca odłącza dany panel od zespołu stringów. Wyłączenie następuje automatycznie w razie pojawienia się błędu oraz przy każdym wyłączeniu falownika. Cała strona napięcia stałego instalacji fotowoltaicznej znajduje się wówczas maksymalnie w zakresie napięcia bezpiecznego. Nie ma zagrożenia porażenia prądem elektrycznym.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Dom za niecałe 30 tysięcy złotych – wszystko dzięki nowatorskim cegłom

Następny artykuł

Dwustronny moduł słoneczny szansą na zwiększenie wydajności

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,