Szkoci przejmują kolejne polskie farmy fotowoltaiczne

Szkocki fundusz inwestycyjny, Aberdeen Standard Investments, ogłosił w lipcu przejęcie fotowoltaicznych farm o łącznej mocy 45,4 MW. Teraz brytyjscy górale przejmą chińskie farmy.

Farmy uprzednio należące do Litwinów z Modus Energy są zlokalizowane w zachodniej części Polski. Dzięki wygranym dwóm aukcjom dla projektów o mocy jednostkowej do 1 MW, posiadają 15 lat gwarancji sprzedaży energii.

Z kolei w przypadku Sun Group Investments chodziło o 43 farmy o mocy 42,37 MW, również pozyskanych dzięki systemowi aukcyjnemu.

Tym razem szkocki fundusz (Aberdeen Standard Investments)  przejmuje wszystkie 34 farmy, które dotychczas należały do chińskiego przedsiębiorstwa ReneSola. Moc ich aktywów sięgała 55 MW. Ta inwestycja zwiększa udział Szkotów na polskim rynku farm PV do kilkunastu procent, choć już przed tym zakupem byli największymi właścicielami w Polsce tej gałęzi rynku OZE.emy

Zakup jest nader zaskakujący, ponieważ jeszcze w listopadzie ubiegłego roku ReneSola podpisało list intencyjny o sprzedaży swoich farm francuskiemu funduszowi Chroma Impact Investment. Sprzedaż z tego tygodnia tym razem została zrealizowana.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Ocean Cleanup – sposób na zanieczyszczenie oceanów

Zespół naukowców prowadzony przez doktora Christiana Schmidta z niemieckiego Centrum Helmholts ds. Badań Środowiskowych w Lipsku (UFZ) udowodnił, że 80 – 95% plastikowych śmieci, które trafiają do mórz i oceanów, pochodzą z 10 wielkich rzek. Mowa tutaj o: Jangcy, Indus, Rzeka Żółta (Huang He), Hai He, Ganges, Rzeka Perłowa, Amur i Mekong. Te przepływają przez kraje wschodniej Azji, przede wszystkim przez Chiny. Do tego niechlubnego grona, niemieccy naukowcy wliczają jeszcze dwie rzeki afrykańskie: Nil oraz Niger.

Płuca pokażą Ci, czym oddychasz!

Od 14 listopada (Dzień Czystego Powietrza) kilka regionalnych komórek Polskiego Alarmu Smogowego wystawi instalacje z kilkumetrowym modelem ludzkich płuc, które będą filtrować powietrze. W zależności od poziomu zanieczyszczenia będą miały inny kolor. Akcja będzie trwać w kilku miastach.