Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szkoła Podstawowa w Dębie po gruntownej termomodernizacji. Ma kaskadę pomp ciepła marki De Dietrich

Szkoła Podstawowa w Dębie po gruntownej termomodernizacji. Ma kaskadę pomp ciepła marki De Dietrich

Zakończono termomodernizację wraz z modernizacją systemu ogrzewania budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II we wsi Dęba. Dzięki zastosowaniu kaskady pomp ciepła Modena oraz kotła olejowego CFU EcoNox marki De Dietrich. Jakie korzyści przynoszą tego typu urządzenia?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kompleksowe prace remontowe

Kompleksowy projekt, który jest owocem współpracy między lokalnymi władzami, wykonawcą JMP EKOBUDOWA Piotr Gwadera oraz firmą instalacyjną Saniterm, został zrealizowany mimo wyzwań finansowych związanych z pandemią Covid-19 i sytuacją na Ukrainie.

Inwestycja obejmowała kompleksowe prace remontowe, w tym przebudowę dachu, ocieplenie ścian, wymianę okien, drzwi (zewnętrznych i wewnętrznych) oraz instalacji elektrycznych, grzewczych i hydraulicznych wraz z instalacją nowego źródła ciepła w postaci kaskady pompy ciepła oraz kotła olejowego. W efekcie, całościowa termomodernizacja szkoły, będąc najdroższą w historii gminy Poświętne, stanowi ważny krok w kierunku bardziej zielonej i zrównoważonej przyszłości.

Kaskada pomp ciepla Modena marki De Dietrich fot Szkola Podstawowa we wsi Deba
Kaskada pomp ciepła Modena marki De Dietrich/ fot. Szkoła Podstawowa we wsi Dęba k. Opoczna

Wymiana kotła na paliwo stałe na nowoczesne ogrzewanie

W Szkole Podstawowej dotychczasowy, przestarzały kocioł na paliwo stałe generował coraz wyższe koszty związane z eksploatacją, ale także znaczny wysiłek związany z transportem, ładowaniem i przechowywaniem węgla i drewna. Poza tym kotły starego typu są niewygodne w obsłudze, zazwyczaj wymagają ręcznego załadunku paliwa oraz usuwania popiołu, co jest czasochłonne i niekomfortowe.

Co jednak kluczowe, zwłaszcza dla placówki oświatowej, to wysoka emisja zanieczyszczeń. Spalanie paliw stałych generuje duże ilości dwutlenku węgla, pyłów i innych zanieczyszczeń, co ma negatywny wpływ na środowisko, jak i zdrowie ludzi – uczniów i mieszkańców wsi.

Ze względu na te wady, inwestor, czyli urzędnicy gminni oraz dyrekcja szkoły, zdecydowali się na instalację bardziej nowoczesnego i ekologicznego systemu ogrzewania.

Szkoła postawiła na kaskadę pomp ciepła marki De Dietrich

Zastosowanie w jednostce oświatowej kaskady pomp ciepła typu monoblok połączonej z kotłem olejowym zapewnia wiele korzyści. I to nie tylko personelowi szkoły, ale także uczniom i mieszkańcom wsi. System ten nie dość, że znacznie redukuje emisję zanieczyszczeń, to także oferuje elastyczność w dostosowywaniu się do różnych warunków pogodowych i zapotrzebowania na ciepło. Ponadto, ze względu na swoją efektywność energetyczną, pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji.

Zainstalowane w szkole inwerterowe pompy ciepła Modena 16 TR marki De Dietrich znane są ze swojej wysokiej jakości i efektywności energetycznej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ekologicznego czynnika chłodniczego R32, który poprawia ich wydajność w trybie ogrzewania, chłodzenia i podgrzewania c.w.u. Natomiast możliwość pracy w kaskadzie sprawia, że są to urządzenia spełniające potrzeby wielu komercyjnych instalacji, w tym jednostek oświatowych.

Kociol olejowy CFU EcoNox 46 marki De Dietrich fot Szkola Podstawowa we wsi Deba
Kocioł olejowy CFU EcoNox 46 marki De Dietrich/ fot. Szkoła Podstawowa we wsi Dęba k. Opoczna

W systemie ogrzewania, jako źródło szczytowe, obok kaskady pomp ciepła, został zastosowany kocioł olejowy CFU EcoNox 46, który charakteryzuje się m.in. trwałością i niską emisją zanieczyszczeń.

Zarówno pompy ciepła, jak i kocioł olejowy, dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych technologii, gwarantują długotrwałe i niezawodne działanie. Są także zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju marki De Dietrich, która polega na dostarczaniu klientom urządzeń grzewczych o wysokim standardzie, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o środowisko naturalne, społeczeństwo i gospodarkę.

Szkoła Podstawowa w Dębie stała się przykładem, jak nowoczesne technologie mogą przyczyniać się do ochrony środowiska i poprawy jakości codziennego funkcjonowania zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Projekt ten stanowi również istotny element edukacji ekologicznej dla młodzieży, pokazując praktyczne zastosowanie idei zrównoważonego rozwoju.

źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.