Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sztuczne słońce receptą na tanią energię

Sztuczne słońce receptą na tanią energię

Niemieckie Centrum Kosmiczne pracuje nad systemem umożliwiającym pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii. Zainicjowane badania nad instalacją o nazwie Sunlight, składającej się ze 149 ksenonowych reflektorów punktowych, mają być pierwszym etapem do osiągnięcia ambitnego celu.

Reklama

Instalacja emituje skupione w jednym punkcie światło o natężeniu 10 tys. razy większym niż naturalne światło na Ziemi. Również temperatura osiągana podczas badań jest w tym wypadku gigantyczna, ponieważ osiąga 3,5 tys. stopni Celsjusza. System znajduje się mieście Julich w zachodnich Niemczech a głównym celem przeprowadzanych tam testów jest szybkie i przemysłowe pozyskiwanie wodoru, który służyłby w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, zastępując tradycyjne technologie szkodliwe dla środowiska i drogie w eksploatacji.

Na razie testy i badania nowej metody wytwarzania wodoru są w początkowym stadium i dlatego końcowych efektów nie należy spodziewać się za szybko.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.