Sztuczny liść z grafenu

Każdy z nas wie, jak cenne są dla nas drzewa. To one pochłaniają zanieczyszczenia powietrza, produkując przy tym duże ilości tlenu. Nic więc dziwnego, że ludzie nauki próbują wykorzystać ich właściwości tworząc coraz bardziej ciekawe wynalazki. Nad jednym z nich pracuje zespół naukowców pod kierownictwem dr Bartłomieja Szyji z Wydziału Chemicznego na Politechnice Wrocławskiej.

Mają oni na celu stworzyć sztuczny liść na bazie grafenu, który będzie w stanie przekształcić dwutlenek węgla powstający w wyniku procesów spalania na inne użyteczne produkty – jak na przykład paliwa. Zasada działania sztucznego liścia ma bazować na zasadach fotosyntezy, lecz w sposób odwrócony. Energia zostanie do niego dostarczona, a on wyprodukuje z CO2 coś bardziej użytecznego, jak chociażby kwas mrówkowy. Taki wynalazek może być przełomem, bowiem mógłby pozwolić na zamknięcie obiegu CO2 w przyrodzie. To co zostałoby wyprodukowane na przykład poprzez spalanie węgla, byłoby wykorzystane z pożytkiem dla nas wszystkich.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pod nazwą sztucznego liścia kryje się nic innego jak fotokatalizator, który planowo ma być zdolny do wykorzystania energii słonecznej. Wszystko po to aby wytworzyć protony oraz elektrony i doprowadzić je do dwutlenku węgla. W projekcie zdecydowano się na wykorzystanie innego polskiego wynalazku jakim jest grafen. Jego aktywowana wersja cechuje się tym, że potrafi wpływać na dwutlenek węgla, dzięki czemu jego cząsteczki są ruchome.

Pierwszy prototyp sztucznego liścia ma ujrzeć światło dzienne do końca 2020 roku. Na chwilę obecną trwają ciągłe prace nad projektem, który może być prawdziwą rewolucją.

Zdjęcie