Szwajcaria uruchomiła największy w kraju system magazynowania energii

Na terenie szwajcarskiego miasta Volketswil firma energetyczna EKZ (Elektrizitätswerke des Kantons Zürich) oddała do użytku największy w kraju magazyn energii. 18-megawatowa instalacja ma na celu równoważenie i stabilizację sieci energetycznej w Szwajcarii i w Europie.

Magazyn litowo-jonowy jest w stanie pomieścić do 7500 kWh energii. Według wyliczeń EKZ umożliwi on zabezpieczenie energii elektrycznej dla 18,5 tysiąca mieszkańców na okres do 12 minut. Technologia została dostarczona przez LG Chem, które gwarantuje około 10 lat trwałości. Dostawcą systemu jest japońska firma NEC. W trzech kontenerach o wadze 50 ton znajduje się 1428 modułów magazynujących. Do instalacji wykorzystano 12800 metrów kabla elektrycznego. Całość inwestycji wyniosła około 6 milionów franków szwajcarskich (około 5 milionów euro).

Obecnie siłą równoważącą w Szwajcarii jest przed wszystkim energia dostarczana z elektrowni wodnych. Magazyny energii mogą dostarczyć energię znacznie szybciej, uzupełniając działania hydroenergetyki.

Według Szwajcarów produkcja energii w elektrowniach słonecznych i wiatrowych jest mniej przewidywalna, dlatego systemy kontrolne i magazynowe będą przyszłością energetyki. Akumulatory energetyczne będą więc wiodącym punktem w biznesie szwajcarskiego podmiotu. EKZ z siedzibą w Zurichu obecnie obsługuje 8,5 MW energii elektrycznej w 63 lokalizacjach na terytorium Szwajcarii. Pod koniec 2016 roku całkowita moc zainstalowanych mocy fotowoltaicznych wyniosła 1,6 GW (według danych agencji IRENA).

Źródło: EKZ, Elektrovesti, EE-news, PV Magazine