Szwedzi postawią ogromne wiatraki na swojej nowej farmie wiatrowej

Mające średnicę 153 metrów turbiny wiatrowe Cypress o mocy 5,3 MW wypełnią oddaloną o 470 km od Sztokholmu farmę Björkvattnet o mocy docelowej 175 MW. Ich producentem jest amerykański General Electric.

Pierwszy testowy Cypress został uruchomiony w Holandii w marcu tego roku. Koncepcja jego konstrukcji pojawiła się natomiast 1,5 roku wcześniej. Aby ułatwić transport elementów i poprawić możliwości konfiguracyjne wiatraku, zastosowano dwumodułową budowę łopat. Dzięki takiej konstrukcji łatwiejsze będzie dostosowanie wiatraków do warunków lokalizacji i potrzeb klienta.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W kontrakcie przewidziano przekazanie do użytku 33 turbin. Projekt szwedzki w fazę operacyjną ma wejść w przyszłym roku. Jego obecnym właścicielem jest francuski fundusz infrastrukturalny InfraVia Capital Partners. Jego aktywa są warte około 4 mld euro i rozlokowane w 11 krajach Europy.

Jeszcze większe zamówienie, bo aż na 46 turbin, General Electric otrzymało z Australii na farmę o mocy 244 MW. Jej budowa ma ruszyć w 2021 roku.

Wcześniej w Europie niemiecki Prowind zamówił trzy Cypressy, które staną w bawarskim lesie, w pobliżu miejscowości Elfershause. Ich moc jednostkowa ma być jednak niższa od tych szwedzkich – 4,8 MW. Najwyższa wieża, na której turbiny zostaną zamontowane, ma mieć 161 metrów, a najniższa 150.