Tajlandia prezentuje nowy elektromobilny pakiet dla inwestorów

Tajlandzka Rada Inwestycyjna opublikowała właśnie nowy pakiet dla inwestorów w elektromobilność oraz zestaw nowych przywilejów dla firm związanych z pojazdami elektrycznymi, które inwestować chcą we Wschodnim Korytarzu Ekonomicznym.

Kraj ten popularnie nazywany jest Detroitem Wschodu, ponieważ jest jednym z większych producentów samochodów na świecie – obecnie plasuje się na 12 miejscu. Produkcja aut elektrycznych to jeden z najszybciej rosnących działów tego sektora w Tajlandii. Zgodnie z opiniami analityków do 2036 roku w tym kraju wyprodukowanych zostanie 1,2 miliona aut elektrycznych.

Polityka energetyczna Tajlandii wspiera sektor elektromobilności w tworzeniu kompletnego ekosystemu dla pojazdów elektrycznych – od ich produkcji poprzez infrastrukturę do ładowania. Tajlandia to doskonałe miejsce do tego rodzaju inwestycji – bliskość Chin oznacza możliwość łatwego eksportów pojazdów elektrycznych do Państwa Środka, które także stawia na transport elektryczny.

Rząd Tajlandii wspiera elektromobilność

Polityka rządu wspierająca elektromobilność, a znaczna pomoc w formie zachęt podatkowych i niepodatkowych sprawiają, że Tajlandia jest doskonałym celem dla zagranicznych inwestorów z sektora motoryzacyjnego“, powiedział Chokedee Kaewsang, zastępca sekretarza generalnego w Tajlandzkiej Radzie Inwestycyjnej. “Z niecierpliwością czekamy, aż staniemy się liderem światowej produkcji samochodów i atrakcyjnej produkcji pojazdów elektrycznych w kraju”, dodaje.

W ramach bieżącego programu zachęt podatkowych, dostępnego dla podmiotów zajmujących się produkcją samochodową i częściami samochodowymi, kwalifikowane firmy z sektora aut elektrycznych są obecnie uprawnione do zwolnienia z podatku od przedsiębiorstw w okresie od pięciu do ośmiu lat i do zwolnienia z cła przewozowego na osprzęt i wyposażenie fabryk.

Producenci produkujący więcej niż jeden kluczowy komponent pojazdu elektrycznego mogą liczyć na dodatkowy rok zwolnienia z podatku – maksymalnie do 10 lat. Termin składania wniosków o wymienione zwolnienia upływa 31 grudnia 2018 r.

Tajlandia odnotowała ogromny wzrost liczby wniosków o projekty z sektora elektromobilności. Tajlandzka Rada Inwestycyjna poinformowała, że zatwierdziła 754 projekty inwestycyjne w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku, w tym wnioski w kategorii elektromobilności na łączną wartość inwestycji na poziomie przekraczającym 600 milionów dolarów. W sierpniu tego roku Rada zatwierdziła dwa duże projekty, realizowane przez Nissan Motor oraz Honda Automobile, mające na celu uruchomienie produkcji hybrydowych pojazdów elektrycznych w Tajlandii.

Pojazdy hybrydowe są sposobem na łagodne przejście z samochodów z silnikami spalinowymi do bardziej ekologicznych pojazdów elektrycznych.

Fabryka Nissana, która pochłonie 325 milionów dolarów, będzie zlokalizowana w Bang Saothong w prowincji Samut Prakarn i odpowie za produkcję elektrycznych pojazdów hybrydowych e-Power. Zakład będzie drugą bazą produkcyjną Nissana dla tego modelu – pierwsza fabryka znajduje się w Japonii. Z kolei nowa fabryka Hondy jest inwestycją w wysokości około 174 milionów dolarów. Zakład zostanie zlokalizowany w parku przemysłowym Rojana w prowincjach Ayutthaya i Prachinburi i również odpowiadać będzie za produkcję hybrid.

Tajlandia wyróżnia się jako doskonałe miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na rosnącą gospodarkę i sprzyjający klimat biznesowy. W rankingu Bloomberg Economics dla najbardziej wrażliwych rynków wschodzących na świecie Tajlandia zajęła trzecie miejsce, demonstrując swoją siłę i stabilność w porównaniu do porównywalnych gospodarek rozwijających się.