1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tańszy prąd: taryfa G12 i G12w – dla kogo będzie opłacalna?

Tańszy prąd: taryfa G12 i G12w – dla kogo będzie opłacalna?

Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną? Wykorzystaj warunki taryfy, z której korzystasz. W dzisiejszym artykule opowiadamy o G12 oraz G12w – kiedy oferują tani prąd?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Czym są taryfy prądu?

Taryfa prądu to plan cenowy, według którego opłacasz zużycie energii elektrycznej u swojego dostawcy. Określa ona, ile zapłacisz za każdą kilowatogodzinę (1 kWh).

Znajomość taryfy, w ramach której korzystasz z prądu, może znacznie pomóc w obniżeniu rachunków. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, sprawdź rodzaj swojej taryfy i dostosuj do niej zużycie energii lub zmień na bardziej korzystną. Więcej na ten temat pisaliśmy tu: Tańszy prąd: taryfa G11 – dla kogo będzie opłacalna?

Czym jest taryfa G12?

Jak rozszyfrować powyższą nazwę? Litera „G” symbolizuje gospodarstwa domowe. Po niej następują 2 cyfry. Pierwsza z nich, “1”, oznacza maksymalną moc przyłączeniową do 40 kW. 

Druga cyfra świadczy o liczbie stref rozliczeniowych. „1” oznacza stałą stawkę przez całą dobę, z kolei „2” – rozliczenie w dwóch strefach z różnymi stawkami w ciągu doby. 

W przypadku taryfy dwustrefowej G12, ceny za prąd różnią się w zależności od pory dnia. Tańszy prąd jest dostępny w określonych godzinach, zwykle poza godzinami szczytu. Dokładne godziny niskich cen energii w taryfie G12 mogą się nieco różnić w zależności od operatora energetycznego, ale najczęściej obejmują:

  • Od 22:00 do 6:00 (tzw. strefa nocna);
  • Od 13:00 do 15:00 (tzw. strefa dzienna).

Wyższa stawka za zużycie prądu obowiązuje zwykle przez 14 godzin w ciągu doby, między godzinami:

  • Od 6:00 do 13:00;
  • Od 15:00 do 22:00.

Kto skorzysta na taryfie G12?

Choć taryfa G12 jest skierowana głównie do gospodarstw domowych, sprawdzi się także w przypadku akademików, jednoosobowych działalności gospodarczych, klasztorów, plebanii i innych instytucji.

Jednak większość gospodarstw domowych nadal wybiera taryfę G11, gdzie obowiązuje jedna stawka. Jak informuje Columbus Energy, jedynie około trzech milionów odbiorców decyduje się na zmianę na G12 lub G12w. Wynika to głównie z faktu, że taryfa dwustrefowa jest bardziej skomplikowana.

Będzie ona atrakcyjna dla osób, które potrafią przewidzieć i zaplanować swoje zużycie energii, a także korzystać z energochłonnych urządzeń w godzinach, gdy prąd jest tańszy, czyli poza godzinami szczytu. Jeżeli jesteś właścicielem instalacji OZE oraz magazynu energii – także możesz zyskać. Wystarczy, że naładujesz magazyn w godzinach taniego prądu i będziesz czerpał z niego energię podczas godzin, w których stawka za kWh jest wysoka.

Znaczące oszczędności można zauważyć także w przypadku elektrycznego ogrzewania domu. Jeśli korzystasz z niego w godzinach nocnych, kiedy ceny prądu w taryfie G12 są zwykle niższe, różnica w rachunkach będzie dla ciebie widoczna.

Jeśli jednak zużycie prądu jest równomierne przez cały dzień lub koncentruje się głównie w godzinach 16-22, kiedy stawki są wyższe, taryfa G12 może nie przynieść oczekiwanych korzyści, dlatego warto dobrze przemyśleć ewentualną zmianę.

Dlaczego opłaca się robić pranie w weekend?

Warto także wspomnieć o alternatywie dla osób, które korzystają z energochłonnych urządzeń głównie w weekendy. Robisz pranie w soboty? Pieczesz ciasta, ładujesz elektryczny samochód, sprzątasz lub kosisz trawnik w dni wolne? Jeśli tak, to taryfa G12w może być dla ciebie najlepszym wyborem.

Podobnie jak w przypadku G12, jest ona przeznaczona dla gospodarstw domowych, o maksymalnej mocy do 40 kW i także jest dwustrefowa. Charakteryzuje się niższymi cenami energii elektrycznej w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy. Jeśli więc potrafisz dostosować zużycie prądu do weekendu i godzin pozaszczytowych, możesz sporo zyskać.

Źródła: columbusenergy.pl, gkpge.pl

Fot.: pixabay, gettyimages/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.