Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tańszy prąd: taryfa G13 – dla kogo będzie opłacalna?

Tańszy prąd: taryfa G13 – dla kogo będzie opłacalna?

W obliczu niepewnych cen prądu wielu z nas zastanawia się nad sposobem zadbania o niski rachunek za energię elektryczną. Jednym z nich może być dostosowanie jego użycia do taryfy, z której korzystamy. Dzisiaj przyjrzymy się temu, czym jest taryfa G13 oraz dla kogo może okazać się opłacalna. 

Reklama

Taryfy energii dostępne na rynku

W ostatnich artykułach przedstawiliśmy główne rodzaje taryf energii oferowanych przez polskich dostawców. Omówiliśmy m.in. najpopularniejszą taryfę G11, dedykowaną gospodarstwom domowym. Charakteryzuje się ona jednostrefowością, co oznacza, że stawka za energię elektryczną jest stała przez całą dobę, w przeciwieństwie do taryf G12, G12w oraz omawianej dzisiaj G13.

Liczba stref czasowych jest zakodowana w nazwie taryfy – symbolizuje ją druga cyfra po literze. Litera „G” oznacza przeznaczenie dla gospodarstw domowych, a cyfra „1” po niej wskazuje na maksymalną moc przyłączeniową do 40 kW.

Trzy ostatnie wymienione taryfy (G12, G12w oraz G13) mają różne przedziały czasowe, w których ceny prądu są niższe lub wyższe. Godziny te mogą się różnić w zależności od sprzedawcy.

W przypadku taryfy G12 występuje podział na dwie strefy. Okres taniej energii najczęściej przypada na czas od 22:00 do 6:00 oraz od 13:00 do 15:00. Godziny droższej energii najczęściej obejmują przedziały od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00. Kluczowe jest zapamiętanie podziału na dwie strefy. W przypadku G12w dodatkowo należy wziąć pod uwagę weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy. Sytuacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana przy G13.

Czym jest taryfa G13?

Taryfa G13 charakteryzuje się trzema przedziałami czasowymi z różnymi stawkami za energię: strefą cen średnich, wysokich i niskich. Konkretne godziny ich obowiązywania zależą od pory roku – zimy lub lata. Okres zimowy trwa od 1 października do 31 marca, a letni – od 1 kwietnia do 30 września.

Obecnie w Polsce taryfę G13 oferuje jeden operator – grupa Tauron. Strefy godzinowe ustalone przez Tauron są następujące:

Szczyt przedpołudniowy

Szczyt przedpołudniowy, czyli tak zwana strefa średnich cen, przypada na godziny: 

  • w porze letniej od 7:00 do 13:00;
  • tak samo w porze zimowej – od 7:00 do 13:00.

Szczyt popołudniowy

Szczyt popołudniowy określany jest strefą cen wysokich. Obowiązuje:

  • w porze letniej w godzinach od 19:00 do 22:00;
  • w porze zimowej w godzinach od 16:00 do 21:00.

Strefa niskich cen

Strefa niskich cen obejmuje pozostałe, niewymienione wyżej godziny w ciągu doby. 

  • w porze letniej są to od 13:00 do 19:00 oraz od 22:00 do 7:00;
  • w porze zimowej z kolei: od 13:00 do 16:00 i od 21:00 do 7:00.

Kto skorzysta na G13?

Aby taryfa była opłacalna i przyniosła oszczędności, należy dostosować zużycie energii elektrycznej do wyznaczonych stref godzinowych. Taryfa ta jest idealna dla osób, które znają swoje zapotrzebowanie energetyczne, potrafią przewidzieć zużycie prądu i są w stanie przesunąć korzystanie z energochłonnych urządzeń (na przykład piekarnika, pralki lub kosiarki) na godziny, w których energia jest tańsza. Taryfa ta może się także sprawdzić u osób, które korzystają z ogrzewania elektrycznego oraz pomp ciepła. Eksperci podkreślają jednak, że aby tak było, przynajmniej 60% prądu pobieranego do tego celu musi pochodzić ze strefy taniej energii. 

Pomimo że symbol „G” w nazwie sugeruje, iż taryfa jest przeznaczona dla gospodarstw domowych, jej zastosowanie może być znacznie szersze. Taryfa G13 sprawdzi się również w:

  • domkach letniskowych;
  • akademikach;
  • plebaniach, klasztorach;
  • domach opieki społecznej;
  • altanach działkowych;
  • mieszkaniach rotacyjnych;
  • piwnicach, rowerowniach i innych pomieszczeniach wymagających oświetlenia.

Dlaczego warto o tym wiedzieć?

W ostatnim czasie słyszymy wiele głosów na temat rynku energii. Większość z nich zgadza się w jednej kwestii – wzrost cen jest nieunikniony. Ministerstwo Klimatu i Środowiska stara się odpowiedzieć na obawy obywateli, proponując projekty ustaw o bonie energetycznym oraz dalszym mrożeniu cen prądu. Polski gigant energetyczny, Grupa Columbus, jako pierwsza na krajowym rynku wprowadza ofertę dynamicznego bilansowania energii z fotowoltaiki, gwarantując odbiór całej nadwyżki wyprodukowanej energii. To przygotowanie prosumentów do zmian, które wejdą w życie po 1 lipca bieżącego roku.

Jest też coś, co możemy zrobić samodzielnie w dowolnym momencie, przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. To zwrócenie uwagi na używaną taryfę energetyczną. Na wysokość rachunku za prąd wpływa bowiem wiele czynników, a zmiana niektórych z nich może być łatwiejsza, niż myślisz. Przemyśl, w jakich godzinach zużywasz najwięcej energii elektrycznej. Zastanów się, czy pracujesz zdalnie, czy często spędzasz weekendy poza domem, oraz czy twój plan dnia jest na tyle elastyczny, że możesz dostosować go do godzin, w których energia jest tańsza. Jesteś prosumentem, posiadasz magazyn energii, który gromadziłby prąd w godzinach, gdy jest on tani i pozwoli ci na czerpanie energii w godzinach szczytu? Odpowiedzi na te pytania ułatwią ci dobór odpowiedniej taryfy energetycznej, a tym samym obniżenie rachunków bez większego wysiłku. Pamiętaj, że możesz to zrobić tylko raz w ciągu 12 miesięcy, dlatego przed dokonaniem wyboru zapoznaj się z różnymi, dostępnymi opcjami. 

Źródła: columbusenergy.pl, kon-tec.eu, tauron.pl

Fot.: gettysignature, pexels, gettyimages / canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.