Targi solarne BePositive 2019 w Lyonie: francuska fotowoltaika w normie

Francja nadal jest poniżej swojego potencjału w zakresie energetyki solarnej, jak pokazują statystyki przedstawione przez think-tank France Territoire Solaire na targach energii fotowoltaicznej, które odbyły się w Lyonie. Zgodnie z tymi danymi, w kraju tym nadal jest poniżej 1 GW zainstalowanych systemów PV, a ilość instalowanych systemów jest stała od 2017 roku.

Pomimo niższego rozwoju, niż był spodziewany, nadzieje co do francuskiego sektora fotowoltaicznego są duże. Na targach w Lyonie wystawiali się m.in. Photowatt, EDF, Engie, Reden Solar czy Recom-Sillia, a także producenci modułów i inwerterów: Jinko, JA Solar, Longi, Hanwha Q-Cells, ZNShine Solar, VSUN Talesun, Growatt, Sungrow, SMA, Kaco, SolarWatt, Tesvolt, Fronius i Stäubli.

Nasze prognozy na rynku francuskim na najbliższe dwa lub trzy lata są dość optymistyczne. Istnieją prognozy przewidujące od 1,2 GW do 1,3 GW nowych mocy słonecznych na ten rok w wyniku serii przetargów przeprowadzonych przez francuski rząd, ale mam wrażenie, że możemy również zobaczyć około 1 GW lub nieco mniej – tłumaczył tak duże zainteresowanie przemysłu Francją Florent Sayet, menedżer ds. sprzedaży na Francję i kraję Beneluksu z Jinko Solar.

Na francuskim rynku nie powinniśmy jednak wierzyć w zbyt optymistyczne prognoz. Jak pokazały ostatnie dane dotyczące nowych wdrożeń, istnieje chęć osiągnięcia wyższych celów ze strony rządu francuskiego, ale jest też rzeczywistość surowych i trudnych reguł – dodał Sayet.

Jak wskazuje przedstawiciel Jinko, około 70% rynku stanową duże przetargi rządowe, które nie są za dobrze zaprojektowane. Około 30% projektów, które je wygrało, nigdy nie zostaje zrealizowane. Mimo to namawia on do optymizmu w kontekście energetyki fotowoltaicznej we Francji.

Podobne prognozy podaje przedstawiciel firmy Sungrow na Francję, który mówi o instalacji nawet do 2 GW rocznie za około dwa-trzy lata. Obecnie Sungrow obecny jest we Francji jedynie w dużych projektach, ale firma zamierza wprowadzić do oferty także systemy dla małych firm i domów prywatnych.

Źródło: pv-magazine.com