Taryfy gazowe dla firm znikają!

1 października 2017 roku taryfy gazowe dla firm zostały zlikwidowane. Jedynymi odbiorcami, dla których owe taryfy będą dostępne, to gospodarstwa domowe. Będą one rozliczane według cennika zatwierdzanego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Czy wpłynie to na rynek i ceny gazu?

Polska to jeden z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który dokonuje tej liberalizacji. Co oznacza brak taryf gazowych dla firm? Firmy handlujące gazem będą mogły same ustalać ceny za to paliwo. Polski rynek gazu zostanie całkowicie zliberalizowany, a to znaczy, że nastanie konkurencyjność. Z jednej strony ceny mogą pójść w górę, ale czy okaże się to opłacalne? Konkurencja oznacza walkę o klienta, dlatego możliwe, że stawki będą atrakcyjne. Jeżeli natomiast nastąpi radykalny wzrost cen, Urząd Regulacji Energetyki nie będzie mógł już na to wpłynąć. Liberalizacja rynku gazu w Polsce była konieczna, ponieważ nie był on zgodny z prawem Unii Europejskiej (wskazywał na to wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 10 września 2015 roku).

Fotowoltaika od Columbus Energy

Co sądzą o wycofaniu taryf gazowych największe koncerny energetyczne? PGNiG uważa, iż liberalizacja rynku na pewno będzie miała pozytywny wpływ na jego rozwój, a poziom konkurencyjności nie podniesie się. Taryfy są tylko wymogiem, który i tak nie oddziałuje na ceny błękitnego paliwa. Kolejny koncern – Energa – twierdzi zupełnie inaczej Jego zdaniem ceny gazu będą uzależnione od warunków pogodowych, dostępności w magazynach i ceny samego importu paliwa. Spółka Onico, która należy do jednych z największych grup zajmujących się sprzedażą paliw i gazu, uważa, iż nie nastąpią znaczne zmiany w sporej już konkurencyjności na tym rynku.

Dotychczas taryfy kształtowały maksymalny oraz dopuszczalny poziom cen. Z powodu tego progu stawki nie mogły znacznie wzrosnąć. Po 1 października br. nie mamy gwarancji co do cen gazu, ponieważ na końcowy wynik będzie wpływać giełda, warunki pogodowe czy pojemność zbiorników magazynowych. Póki co – ceny zaczynają rosnąć.