Tauron przyłączył do sieci 8 tys. nowych mikroinstalacji OZE w 2018 r.

Tauron poinformował właśnie, że w roku 2018 dołączył do sieci ponad 8 tys. mikroinstalacji OZE. To dwa razy więcej niż rok wcześniej. Większość przyłączonych do sieci systemów to instalacje PV.

Oprócz mikroinstalacji Tauron dołączył także 32 większe systemy – 26 systemów PV oraz elektrownie wodne, wiatrowe i biogazownie. Całkowita moc mikroinstalacji i większych systemów wyniosła 75 MW.

W sieci Taurona jest już 17 tys. mikroinstalacji o całkowitej mocy 106 MW. Najwięcej z nich jest w województwie małopolskim – 6,2 tys. i śląskim – 6 tys. Na Dolnym Śląsku jest 2,7 tys. a na Opolszczyźnie 1,4 tys.

Ponadto Tauron Ekoenergia przygotowuje nowy projekt – „Wirtualna elektrownia”. Jest to elektroniczna platforma, która pozwala na połączenie istniejących mocy OZE. Do tej elektrowni dołączyć będzie można dowolny system OZE, niezależnie od położenia. W ramach „Wirtualnej elektrowni” i przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji możliwa będzie optymalizacja i prognozowanie zużycia energii, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie efektywności ekonomicznej wszystkich podłączonych systemów odnawialnych.

Spółka Ekoenergia pracuje nad optymalizacją klastrów energetycznych, które mają pozwolić na tworzenie samobilansujących się obszarów produkcji i zużycia energii. Firma szacuje, że usługi takie oferowane będą już pod koniec 2020 roku.

źródło: wnp.pl