Te pięć zwierząt wkrótce wyginie

Na przestrzeni lat wiele zwierząt wyginęło z przyczyn naturalnych lub poprzez działanie człowieka. Gatunki klasyfikowane jako wymarłe umieszczone są w Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Teraz kolejnym pięć gatunkom grozi wyginięcie, a są to: tuńczyk błękitnopłetwy, rekin wielorybi, łuskowce, salamandra olbrzymia chińska i jesiotr.

Obecnie 301 gatunków ssaków jest zagrożonych i trafiło do Czerwonej Księgi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Lista ta obejmuje 168 ssaków naczelnych, 73 zwierzęta kopytne, 27 nietoperzy, 26 torbaczy, 21 gatunków gryzoni i 12 gatunków mięsożernych i oprócz tego 1414 gatunków ryb.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Istnieje wiele złych rzeczy wpływających na dziką przyrodę na całym świecie, a utrata siedlisk i ich degradacja są wyraźnie na pierwszym planie, to między innymi kolosalny wpływ polowania na mięso – mówi David MacDonald, profesor Uniwersytetu w Oksfordzie i członek międzynarodowego zespołu badawczego.

Naukowcy alarmują i zalecają lepszą ochronę prawną zagrożonych gatunków zwierząt. Proszą o umożliwienie społecznościom lokalnym dobrego traktowania dzikiej przyrody poprzez m.in. wprowadzenie alternatywnej żywności.

Lista zwierząt zagrożonych wyginięciem:

Tuńczyk błękitnopłetwy

Jest jedną z najszybszych ryb – może polować z prędkością 65 km/h. Jego długość wynosi prawie 4,5 metrów, a waży około 680 kg. Niestety liczba populacji tuńczyka spada i jest to spowodowane wzrostem zapotrzebowania na sushi.

Rekin wielorybi

To jedna z największych ryb w morzu – może osiągnąć nawet 19 metrów. Ich masa to 13 ton. W ciągu 75 lat ich populacja spadła aż o połowę za sprawą legalnych, jak i nielegalnych połowów, dlatego od dwóch lat rekin wielorybi znajduje się na liście gatunków zagrożonych. Połowy rekinów wielorybich są dochodowe ze względu na mięso i płetwy.

Łuskowce

Łuskowce to rząd afrykańskich i południowoafrykańskich ssaków. Swoją nazwę zawdzięczają łuskom keratynowym, którymi są pokryte. Żywią się mrówkami i termitami, a oprócz tego wytwarzają szkodliwe substancje chemiczne. Są głównym źródłem pożywienia w Afryce, w Chinach i Wietnamie. To przez to łuskowce stały się jednym z najbardziej popularnych zwierząt na świecie. Ich populacja spada, co spowodowało wzrost cen łuskowców pomimo istniejącego zakazu handlu.

Salamandra olbrzymia chińska

Jej istnienie określa się na ponad 170 milionów lat. Jest długa na około 2 metry i waży około 450 kg. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony z związku z polowaniami. W Chinach salamandra uchodzi za przysmak, jest też stosowana w tradycyjnej medynie chińskiej. W ciągu trzech pokoleń jej populacja spadła aż o 80%.

Jesiotr

Jaja jesiotra są wykorzystywane na kawior. Ten gatunek potrzebuje 20 lat na osiągnięcie dojrzałości, ale ludzie przez zbiory jaj uniemożliwiają im dorastanie. Najprawdopodobniej ostatniego z gatunku jesiotra bałtyckiego złowiono w 1996 roku w Estonii.

 

Zdjęcia: Danilo Cedrone / UN Food and Agriculture Organization, Aruro de Frias Marques, A.J.T. Johnsingh / WWF-India, Petr Hamerník, USFWS, National Marine