Termomodernizacja bloków z dotacją w Wałbrzychu

Termomodernizacja bloków z dotacją w Wałbrzychu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy ponad 5,8 mln złotych na wsparcie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Wałbrzychu. Fundusze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Dotacje w wysokości ponad 5,8 mln to wsparcie dla inwestycji, która przewiduje prace na dziewięciu wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Cel to zwiększenie efektywności energetycznej, co przełoży się na jakość życia mieszkańców, zmniejszenie zużycia energii oraz spadek emisji CO2. Według wstępnych szacunków to zużycie energii końcowej mniejsze o około 16051 GJ i brak około 1042 ton zanieczyszczeń w ciągu roku.

Termomodernizacją objęte zostanie prawie 25 tys. metrów kwadratowych powierzchni tzw. wielkiej płyty, z której powstały bloki. W planach jest docieplenie ścian zewnętrznych, klatki schodowej i stropodachu wentylowanego, a także wymiana okien na klatkach schodowych i w piwnicach oraz drzwi wejściowych. Modernizację przejdzie również instalacja grzewcza i instalacja ciepłej wody.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w planach ma również dofinansowanie termomodernizacji mieszkaniowych budynków wielorodzinnych m.in. we Wrocławiu, Opolu, Warszawie i Gorzowie Wielkopolskim. Na wszystkie te działania w sumie przeznaczono 300 mln złotych w ramach unijnego poddziałania 1.3.2 „Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym”. Dotychczas NFOŚiGW podpisało w celu realizacji tych projektów 15 umów, na które łącznie wydano 52,7 mln złotych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.