Termomodernizacja dla 22 gmin

Piotr Woźny, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, na wczorajszej konferencji prasowej zapowiedział pilotażowy program termomodernizacji dla 22 gmin. Całe przedsięwzięcie będzie kosztowało około 750 mln złotych.

Program pilotażowy termomodernizacji budynków mieszkalnych w 22 gminach, w których mieszka 770 tysięcy osób, skierowany będzie najpierw do mniej zamożnych Polaków. Gminy zostaną wytypowane z listy najbardziej zanieczyszczonych miejsc Światowej Organizacji Zdrowia. Wśród nich działaniami objęta będzie Skawina. W umowie z nią rząd zdeklarował pokryć 70% kosztów inwestycji. Resztę zapewni samorząd.

„Po przeprowadzeniu tego pilotażu będziemy w stanie szacować koszty tej operacji na terenie całej Polski”, oświadczył Woźny.

Zdecydowane kroki podjęte przez ministerstwo to efekt wczorajszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości, który potwierdził, że Polska zaniedbała ochronę powietrza i wielokrotnie przekraczała normy emisji pyłów PM 10 i PM 2.5.

„Chcemy poprawić jakość powietrza w Polsce. Aby to zrobić, musimy poprawić sytuację mniej zamożnych gospodarstw domowych, bo domy po termomodernizacji zużywają mniej węgla. Chcemy również poprawić efektywność energetyczną Polski, doprowadzając do tego, że Polacy będą mniej wydawali na energię cieplną”, zadeklarował Woźny.

1 comment

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!