Termomodernizacja dla 22 gmin

Piotr Woźny, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, na wczorajszej konferencji prasowej zapowiedział pilotażowy program termomodernizacji dla 22 gmin. Całe przedsięwzięcie będzie kosztowało około 750 mln złotych.

Program pilotażowy termomodernizacji budynków mieszkalnych w 22 gminach, w których mieszka 770 tysięcy osób, skierowany będzie najpierw do mniej zamożnych Polaków. Gminy zostaną wytypowane z listy najbardziej zanieczyszczonych miejsc Światowej Organizacji Zdrowia. Wśród nich działaniami objęta będzie Skawina. W umowie z nią rząd zdeklarował pokryć 70% kosztów inwestycji. Resztę zapewni samorząd.

„Po przeprowadzeniu tego pilotażu będziemy w stanie szacować koszty tej operacji na terenie całej Polski”, oświadczył Woźny.

Zdecydowane kroki podjęte przez ministerstwo to efekt wczorajszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości, który potwierdził, że Polska zaniedbała ochronę powietrza i wielokrotnie przekraczała normy emisji pyłów PM 10 i PM 2.5.

„Chcemy poprawić jakość powietrza w Polsce. Aby to zrobić, musimy poprawić sytuację mniej zamożnych gospodarstw domowych, bo domy po termomodernizacji zużywają mniej węgla. Chcemy również poprawić efektywność energetyczną Polski, doprowadzając do tego, że Polacy będą mniej wydawali na energię cieplną”, zadeklarował Woźny.

1 comment

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.