Termomodernizacja dla 22 gmin

Piotr Woźny, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, na wczorajszej konferencji prasowej zapowiedział pilotażowy program termomodernizacji dla 22 gmin. Całe przedsięwzięcie będzie kosztowało około 750 mln złotych.

Program pilotażowy termomodernizacji budynków mieszkalnych w 22 gminach, w których mieszka 770 tysięcy osób, skierowany będzie najpierw do mniej zamożnych Polaków. Gminy zostaną wytypowane z listy najbardziej zanieczyszczonych miejsc Światowej Organizacji Zdrowia. Wśród nich działaniami objęta będzie Skawina. W umowie z nią rząd zdeklarował pokryć 70% kosztów inwestycji. Resztę zapewni samorząd.

„Po przeprowadzeniu tego pilotażu będziemy w stanie szacować koszty tej operacji na terenie całej Polski”, oświadczył Woźny.

Zdecydowane kroki podjęte przez ministerstwo to efekt wczorajszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości, który potwierdził, że Polska zaniedbała ochronę powietrza i wielokrotnie przekraczała normy emisji pyłów PM 10 i PM 2.5.

„Chcemy poprawić jakość powietrza w Polsce. Aby to zrobić, musimy poprawić sytuację mniej zamożnych gospodarstw domowych, bo domy po termomodernizacji zużywają mniej węgla. Chcemy również poprawić efektywność energetyczną Polski, doprowadzając do tego, że Polacy będą mniej wydawali na energię cieplną”, zadeklarował Woźny.

1 comment

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.