Renault elektryfikuje portugalską wyspę

Porto Santo to niewielka wyspa, która wchodzi w skład portugalskiego archipelagu Madery. Mieszka na niej nieco ponad 5 tysięcy mieszkańców, którzy utrzymują się głównie z turystyki. Renault zamierza przeprowadzić w tym miejscu ciekawy eksperyment, który pozwoli odpowiedzieć na kilka pytań z zakresu rozwoju elektromobilności.

Francuski producent chce stworzyć z Port Santo wyspę inteligentną za pomocą swoich produktów, takich jak elektryczne samochody. Celem takiego działania jest nie tylko poprawienie jakości życia tamtejszych mieszkańców, lecz także stworzenie czegoś na wzór innowacyjnego modelu energetycznego, „który mógłby być przeniesiony także na inne wyspy i miasta”, o czym mówi Eric Feunteun, dyrektor ds. pojazdów elektrycznych we francuskim Renault.

Renault na Maderze

Na początek dwudziestu mieszkańców wyspy otrzyma od Renaulta elektryczne samochody – 16 egzemplarzy modelu Zoe oraz 4 dostawcze Kangoo. Specjalnie dla nich przygotowana zostanie infrastruktura ładująca, za której realizację odpowiadać będzie tamtejszy operator, Empresa de Electricitade da Madeira.

Powiedzmy, że wracasz z pracy o 19 z przyzwoitą ilością energii i potrzebujesz 2-3 godziny na ładowanie. Testowany przez nas system zadecyduje w jakim czasie będzie najlepiej naładować baterię, bazując na kilku czynnikach, jak między innymi aktualne zużycie energii w sieci oraz jej dostępność. Wtedy możliwe będzie naładowanie baterii na przykład w ośmiu 15-minutowych fragmentach, dostosowując się do panujących warunków”, powiedział Eric Feunteun.

Renault w przyszłości chce wykorzystać samochody dostarczone mieszkańcom Portugalii oraz infrastrukturę ładującą do stworzenia części sieci energetycznej. Samochody podłączone do ładowania będą oddawać energię w momentach, kiedy jej brakuje, a późniejsze nadwyżki trafią z powrotem do akumulatorów. Celem jest stabilizacja sieci, w szczególności w godzinach szczytu.

To jednak nie koniec. Renault, prócz samochodów, na wyspę dostarczy baterie i akumulatory pochodzące od kierowców, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie wymiany baterii 22KWh na niemalże dwukrotnie większe. Dzięki temu lokalne auta będą w stanie pokonać większą odległość na jednym ładowaniu, a lokalne farmy słoneczne zostaną wyposażone w magazyny energii.

Projekt Madeiro jest jedną z najbardziej kompletnych inicjatyw ekologicznych dla pojazdów elektrycznych w historii“, dodaje dyrektor ds. pojazdów elektrycznych we francuskim Renault.

1 comment
  1. ciekawe rozwiązanie, chociaż ja uważam że na auto dostawcze jednak lepiej wziąć coś w stylu Peugeot Boxer – oszczędny silnik, nie pali dużo a nie ma ograniczenia zasięgu jak elektryczne. No i teraz dla kurierów na przykład spore przeceny są

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.