Wodór powstały z białka?

Wodór zaczyna odgrywać istotną rolę w kontekście rozwoju elektromobilności. Państwa, takie jak m.in. Japonia, upatrują w nim bardzo przyszłościowego źródła czystej energii. Niestety jego uzyskanie nie jest zbyt proste i wiąże się ze skomplikowanym procesem. Dlatego wciąż prowadzone są badania. Profesor Uniwersytetu w Osace – Yusuke Yamada stwierdził, że wraz ze swoim zespołem badaczy opracował nową metodę.

Zespół japońskich badaczy znalazł sposób na wytworzenie wodoru przy użyciu jajecznego białka. „Odkryliśmy, że białko jest przydatnym narzędziem do generowania wodoru w laboratorium bez użycia paliwa kopalnego […] Jeśli używasz wodoru jako źródła energii, to uwalniana jest tylko woda. To niezwykle przyjazny dla natury sposób wytworzenia energii”, powiedział naukowiec.

Badacze wykorzystał białko po to, by wytworzyć kryształki z wieloma małymi otworami, w których można byłoby „uwięzić” cząsteczki. Dzięki temu w pewien sposób możliwe jest zapanowanie nad procesem wytwarzania wodoru, a przede wszystkim zwiększenie jego efektywność.

Odkrycie to może być rewolucyjne, ponieważ obecnie wodór jest wytwarzany z wykorzystaniem gazu oraz innych paliw kopalnych, co kłóci się z ideą produkcji czystej energii.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Hiszpańskie wyspy przejdą na OZE?

Następny artykuł

Renault elektryfikuje portugalską wyspę

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,