Hiszpańskie wyspy przejdą na OZE?

Turystyka generuje sporą część PKB Hiszpanii. Szczególnie chętnie odwiedzane są wyspy, takie jak m.in. Majorka oraz Ibiza. Ich władze mają świadomość turystycznej popularności, więc starają się podejmować działania zapobiegawcze, które ochroniłyby przed degradacją środowiska, dlatego do 2050 roku zamierzają porzucić konwencjonalne źródła energii.

Wyznaczony przez władze Balearów cel przejścia na wyłącznie zieloną energię jest dosyć odległy, ale umożliwia wdrożenie efektywnych rozwiązań. Obecnie wyspy, takie jak: Majorka, Ibiza, Fomentera oraz Minorka generują tylko 2% zapotrzebowania z OZE. Z czasem powinno się to jednak sukcesywnie zmieniać.

„Większość opowiada się za transformacją energetyczną”, powiedział Joan Groizard, który odpowiada w regionie Balearów za sprawy energetyczne.

Realizacja tej energetycznej rewolucji nie będzie jednak zbyt prosta. Jak do tej pory rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej był hamowany ze względu na wpływ inwestycji na lokalny krajobraz. Do regionalnego planu nie są przekonane także madryckie władze, które nie mają zamiaru zamykać elektrowni węglowej w Es Murterar, co było jednym z kluczowych jego założeń.

Hiszpańskie władze szacują, że koszt przejścia Balearów na energię odnawialną wyniósłby ok. 200 milionów euro. Lokalne władze zapewniają jednak, że transformacja pochłonie dwudziestokrotnie mniejszą kwotę. W planie jest więc wiele nieścisłości, które muszą być rozwiązane na linii Madryt – Las Palmas, by można było mówić o ewentualnym sukcesie.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska firma wyprodukuje perowskitowe moduły fotowoltaiczne jeszcze w tym roku!

Przedstawiciele Saule Technologies poinformowali ostatnio, że zamierzają uruchomić pilotażową linię do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami w ciągu roku we Wrocławiu powstaną moduły o łącznej powierzchni 40 tys. m², przy czym rozmiar pojedynczego modułu wynosi 1 m².

Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku

Sosnowiec zainwestował w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych.