Hiszpańskie wyspy przejdą na OZE?

Turystyka generuje sporą część PKB Hiszpanii. Szczególnie chętnie odwiedzane są wyspy, takie jak m.in. Majorka oraz Ibiza. Ich władze mają świadomość turystycznej popularności, więc starają się podejmować działania zapobiegawcze, które ochroniłyby przed degradacją środowiska, dlatego do 2050 roku zamierzają porzucić konwencjonalne źródła energii.

Wyznaczony przez władze Balearów cel przejścia na wyłącznie zieloną energię jest dosyć odległy, ale umożliwia wdrożenie efektywnych rozwiązań. Obecnie wyspy, takie jak: Majorka, Ibiza, Fomentera oraz Minorka generują tylko 2% zapotrzebowania z OZE. Z czasem powinno się to jednak sukcesywnie zmieniać.

„Większość opowiada się za transformacją energetyczną”, powiedział Joan Groizard, który odpowiada w regionie Balearów za sprawy energetyczne.

Realizacja tej energetycznej rewolucji nie będzie jednak zbyt prosta. Jak do tej pory rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej był hamowany ze względu na wpływ inwestycji na lokalny krajobraz. Do regionalnego planu nie są przekonane także madryckie władze, które nie mają zamiaru zamykać elektrowni węglowej w Es Murterar, co było jednym z kluczowych jego założeń.

Hiszpańskie władze szacują, że koszt przejścia Balearów na energię odnawialną wyniósłby ok. 200 milionów euro. Lokalne władze zapewniają jednak, że transformacja pochłonie dwudziestokrotnie mniejszą kwotę. W planie jest więc wiele nieścisłości, które muszą być rozwiązane na linii Madryt – Las Palmas, by można było mówić o ewentualnym sukcesie.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 16.01.

Nadal możemy cieszyć się kolejnym porankiem bez smogu. Nie dopisuje jednak pogoda – dziś warto wziąć parasolkę ze względu na deszcz. Dokuczać będzie również topniejący śnieg. Jeśli spędzacie ferie w górach, to odłóżcie ewentualne wyjście na szlaki – TOPR ostrzega, ponieważ po raz kolejny w tym sezonie wprowadzono 4 stopień zagrożenia lawinowego (zamknięta została nawet droga do Morskiego Oka), a GOPR niedawno w rejonie Pilska prowadził trudną, nocną akcję ratunkową. Pamiętajcie, że ostrzeżenia dotyczą nie tylko Tatr, ale także Beskidów i Pienin.