Inowrocław całkowicie elektryfikuje swoją flotę autobusów miejskich

Przetarg na wymianę pojazdów komunikacji miejskiej w Inowrocławiu wygrało Volvo Polska. Do miasta dostarczone będzie 16 elektryczno-hybrydowych autobusów miejskich ładowanych plug-in, co sprawi, że cała flota będzie całkowicie zelektryfikowana.

Przetarg ogłoszony przez Inowrocław dotyczył 8 autobusów elektrycznych oraz 8 elektryczno-hybrydowych ładowanych plug-in, które również nie emitują zanieczyszczeń i poruszać mogą się wyłącznie na silniku elektrycznym. Volvo Buses, które wygrało, dostarczy więc dwa swoje modele: Volvo 7900 Electric i Volvo 7900 Electric Hybrid.

Autobusy elektryczno-hybrydowe (plug-in) zużywają zdecydowanie mniej paliwa od pojazdów spalinowych (aż o 60%) oraz emitują mniej dwutlenku węgla do atmosfery (aż o 70-90%). Pozwoli to miastu na redukcję zanieczyszczeń oraz generowanie oszczędności.

Elektryczne hybrydy (plug-in) na jednym ładowaniu są w stanie przejechać około 70% trasy w zależności od ruchu drogowego i panujących warunków. Ich ładowanie może odbywać się na przystankach końcowych lub w zajezdni z czego zamierza skorzystać Inowrocław. Pojazdy wyposażone są w system, za pomocą którego można skalkulować zapotrzebowanie na energię na danej trasie i np. wykorzystywać napęd elektryczny w pobliżu miejsc, takich jak: szkoły, osiedla mieszkalne czy szpitale.

Volvo 7900 Electric i Volvo 7900 Electric Hybrid będą w całości wyprodukowane w Polsce, we wrocławskiej fabryce Volvo.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.