Kalisz będzie poszukiwał ciepła z wód geotermalnych z Energą

W walce ze smogiem oraz z uwagi na zaostrzone normy emisji władze Kalisza podejmują współpracę z Energą. Wspólne przedsięwzięcie dotyczy wykorzystania wód geotermalnych jako wsparcia do produkcji energii cieplnej.

Zanim wody geotermalne zostaną wykorzystane do produkcji energii cieplnej konieczne jest zbadanie ich zasobów na terenie miasta. W tym celu Energa oraz władze Kalisza wystosowały list intencyjny o współpracy. W planach jest przeprowadzenie odwiertu poszukiwawczo – rozpoznawczego na terenie Elektrociepłowni Piwonice, której właścicielem jest Energa.

Na podstawie odwiertu określona zostanie wydajność, temperatura, mineralizacja i skład chemiczny wód termalnych. Zostaną one wykorzystane do produkcji energii cieplnej, jeśli ich temperatura będzie miała około 60 °C. Po rozpoznaniu nastąpi analiza inwestycyjna w przedsięwzięcie. Na badania złożoa miasto może pozyskać dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W liście intencyjnym władze samorządowe oraz Energa podkreślają, że inicjatywa to wspólny pomysł na walkę ze smogiem. Pozyskanie dodatkowego źródła energii będzie miało wpływ na zmniejszenie liczby dymiących kominów w Kaliszu.

„Dzięki współpracy z kaliskim samorządem w centrum miasta przestają dymić kolejne kominy”, powiedział Marek Bartczak, prezes Zarządu Energa Ciepło Kaliskie i dodał: „W najbliższym tygodniach, na Głównym Rynku rozpoczniemy prace, związane z położeniem ciepłociągu. To umożliwi ogrzewanie niemal całej starówki. Stajemy się czymś w rodzaju centralnego ogrzewania dla starej substancji mieszkaniowej miasta”.

Dodatkowo w Kaliszu planowana jest również budowa bloku biomasowego.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!