Kalisz będzie poszukiwał ciepła z wód geotermalnych z Energą

W walce ze smogiem oraz z uwagi na zaostrzone normy emisji władze Kalisza podejmują współpracę z Energą. Wspólne przedsięwzięcie dotyczy wykorzystania wód geotermalnych jako wsparcia do produkcji energii cieplnej.

Zanim wody geotermalne zostaną wykorzystane do produkcji energii cieplnej konieczne jest zbadanie ich zasobów na terenie miasta. W tym celu Energa oraz władze Kalisza wystosowały list intencyjny o współpracy. W planach jest przeprowadzenie odwiertu poszukiwawczo – rozpoznawczego na terenie Elektrociepłowni Piwonice, której właścicielem jest Energa.

Na podstawie odwiertu określona zostanie wydajność, temperatura, mineralizacja i skład chemiczny wód termalnych. Zostaną one wykorzystane do produkcji energii cieplnej, jeśli ich temperatura będzie miała około 60 °C. Po rozpoznaniu nastąpi analiza inwestycyjna w przedsięwzięcie. Na badania złożoa miasto może pozyskać dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W liście intencyjnym władze samorządowe oraz Energa podkreślają, że inicjatywa to wspólny pomysł na walkę ze smogiem. Pozyskanie dodatkowego źródła energii będzie miało wpływ na zmniejszenie liczby dymiących kominów w Kaliszu.

„Dzięki współpracy z kaliskim samorządem w centrum miasta przestają dymić kolejne kominy”, powiedział Marek Bartczak, prezes Zarządu Energa Ciepło Kaliskie i dodał: „W najbliższym tygodniach, na Głównym Rynku rozpoczniemy prace, związane z położeniem ciepłociągu. To umożliwi ogrzewanie niemal całej starówki. Stajemy się czymś w rodzaju centralnego ogrzewania dla starej substancji mieszkaniowej miasta”.

Dodatkowo w Kaliszu planowana jest również budowa bloku biomasowego.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.