Kalisz będzie poszukiwał ciepła z wód geotermalnych z Energą

W walce ze smogiem oraz z uwagi na zaostrzone normy emisji władze Kalisza podejmują współpracę z Energą. Wspólne przedsięwzięcie dotyczy wykorzystania wód geotermalnych jako wsparcia do produkcji energii cieplnej.

Zanim wody geotermalne zostaną wykorzystane do produkcji energii cieplnej konieczne jest zbadanie ich zasobów na terenie miasta. W tym celu Energa oraz władze Kalisza wystosowały list intencyjny o współpracy. W planach jest przeprowadzenie odwiertu poszukiwawczo – rozpoznawczego na terenie Elektrociepłowni Piwonice, której właścicielem jest Energa.

Na podstawie odwiertu określona zostanie wydajność, temperatura, mineralizacja i skład chemiczny wód termalnych. Zostaną one wykorzystane do produkcji energii cieplnej, jeśli ich temperatura będzie miała około 60 °C. Po rozpoznaniu nastąpi analiza inwestycyjna w przedsięwzięcie. Na badania złożoa miasto może pozyskać dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W liście intencyjnym władze samorządowe oraz Energa podkreślają, że inicjatywa to wspólny pomysł na walkę ze smogiem. Pozyskanie dodatkowego źródła energii będzie miało wpływ na zmniejszenie liczby dymiących kominów w Kaliszu.

„Dzięki współpracy z kaliskim samorządem w centrum miasta przestają dymić kolejne kominy”, powiedział Marek Bartczak, prezes Zarządu Energa Ciepło Kaliskie i dodał: „W najbliższym tygodniach, na Głównym Rynku rozpoczniemy prace, związane z położeniem ciepłociągu. To umożliwi ogrzewanie niemal całej starówki. Stajemy się czymś w rodzaju centralnego ogrzewania dla starej substancji mieszkaniowej miasta”.

Dodatkowo w Kaliszu planowana jest również budowa bloku biomasowego.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.