Morawiecki zamierza walczyć ze smogiem

Po czwartkowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie jakości powietrza w Polsce premier Morawiecki zapowiedział walkę ze smogiem, która stanie się priorytetem wśród zadań rządowych. W planach jest m.in. termomodernizacyjny program pilotażowy dla 22 gmin oraz projekt ustawy o normach jakości paliw stałych.

Morawiecki zamierza rozpocząć walkę ze smogiem od termomodernizacji, ponieważ, jak powiedział na konferencji prasowej, chce, „aby nasze domy były cieplejsze. A żeby były cieplejsze w środku, trzeba je ocieplić.”. Program pilotażowy dociepleń uruchomiony zostanie dla 22 gmin wybranych z listy najbardziej zanieczyszczonych miejsc Światowej Organizacji Zdrowia. Wśród nich znajdzie się Skawina, w której 70% kosztów inwestycji pokryje rząd.

Termomodernizacja skierowana będzie przede wszystkim do najmniej zamożnych Polaków i powinna wpłynąć na mniejsze zużycie węgla. „W domu nieocieplonym trzeba średnio 4-5 ton węgla na sezon. Tymczasem po modernizacji jest to około dwóch ton, czyli dwa razy mniej. Walka o czyste powietrze jest dla naszego rządu jednym z priorytetów”, wyjaśnia Morawiecki. Przeznaczone zostanie na nią 750 mln złotych.

Piotr Woźny, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, zauważył, że zła jakość powietrza w naszym kraju to efekt wieloletnich zaniedbań. „Wstydliwe jest to, że na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia, gdzie znajduje się 50 najbardziej zanieczyszczonych miast, 33 to miasta polskie”, przyznał.

W rządowych planach jest również opracowanie i wdrożenie ustawy o normach jakości paliw stałych. Powinna zostać ona przyjęta przez Radę Ministrów na dwóch najbliższych posiedzeniach, po czym trafi do Sejmu.

Rząd szacuje, że walka z zanieczyszczeniami zajmie 9 lat i będzie wymagała współpracy z Komisją Europejską.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!