Morawiecki zamierza walczyć ze smogiem

Po czwartkowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie jakości powietrza w Polsce premier Morawiecki zapowiedział walkę ze smogiem, która stanie się priorytetem wśród zadań rządowych. W planach jest m.in. termomodernizacyjny program pilotażowy dla 22 gmin oraz projekt ustawy o normach jakości paliw stałych.

Morawiecki zamierza rozpocząć walkę ze smogiem od termomodernizacji, ponieważ, jak powiedział na konferencji prasowej, chce, „aby nasze domy były cieplejsze. A żeby były cieplejsze w środku, trzeba je ocieplić.”. Program pilotażowy dociepleń uruchomiony zostanie dla 22 gmin wybranych z listy najbardziej zanieczyszczonych miejsc Światowej Organizacji Zdrowia. Wśród nich znajdzie się Skawina, w której 70% kosztów inwestycji pokryje rząd.

Termomodernizacja skierowana będzie przede wszystkim do najmniej zamożnych Polaków i powinna wpłynąć na mniejsze zużycie węgla. „W domu nieocieplonym trzeba średnio 4-5 ton węgla na sezon. Tymczasem po modernizacji jest to około dwóch ton, czyli dwa razy mniej. Walka o czyste powietrze jest dla naszego rządu jednym z priorytetów”, wyjaśnia Morawiecki. Przeznaczone zostanie na nią 750 mln złotych.

Piotr Woźny, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, zauważył, że zła jakość powietrza w naszym kraju to efekt wieloletnich zaniedbań. „Wstydliwe jest to, że na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia, gdzie znajduje się 50 najbardziej zanieczyszczonych miast, 33 to miasta polskie”, przyznał.

W rządowych planach jest również opracowanie i wdrożenie ustawy o normach jakości paliw stałych. Powinna zostać ona przyjęta przez Radę Ministrów na dwóch najbliższych posiedzeniach, po czym trafi do Sejmu.

Rząd szacuje, że walka z zanieczyszczeniami zajmie 9 lat i będzie wymagała współpracy z Komisją Europejską.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.