Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tesla Model S zostanie elektrycznym radiowozem w Luksemburgu

Tesla Model S zostanie elektrycznym radiowozem w Luksemburgu

Policja w Grand-Ducale poinformowała niedawno, że kupuje dwa samochody Tesla Model S, które będą wykorzystywane jako radiowozy.

B1
Reklama

Nie jest to jednak pierwszy departament policji, który korzysta z elektrycznych samochodów. Miasto Los Angeles leasinguje obecnie 288 pojazdów z napędem elektrycznym, z czego 160 jest w pełni elektryczna. Spora część z nich działa pod banderą LAPD (Los Angeles Police Department). To właśnie LAPD rozpoczął w zeszłym roku odbiór 100 samochodów BMW i3 oraz dwóch Tesli Model S.

Do tej pory jednak samochody elektryczne nie były wykorzystywane jako radiowozy – służyły głównie pracownikom policji oraz zespołom śledczym. Głównym zarzutem był zbyt niski zasięg lub niewystarczająca prędkość, którą można było osiągnąć.

Reklama

Modele S zakupione przez policję w Luksemburgu będą jednak służyć jako typowe radiowozy. Kraj ten jest idealny do używania samochodów elektrycznych, ponieważ jego szerokość wynosi zaledwie 57 km, a długość 82 km. Tesla Model S, szczególnie w wersji P100D, będzie więc miała wystarczający zasięg. Samochód ten z włączoną opcją Ludicrous jest także najszybciej przyspieszającym, seryjnie produkowanym autem na świecie, więc i te parametry powinny być wystarczające do takiego zadania.

Nie wiadomo niestety jaką dokładnie wersję Modelu S zakupiła luksemburska policja.

Zakup nowych samochodów jest częścią programu rządowego prowadzonego przez Ministerstwo Zrównoważonego Rozwoju. Ma on na celu wymianę wszystkich rządowych samochodów na elektryki. Oprócz wspomnianych wyżej radiowozów planowany jest także zakup samochodów elektrycznych dla pracowników administracyjnych.

Inne departamenty policyjne także rozważają Model S jako potencjalny radiowóz. Scotland Yard ogłosił niedawno, że prowadzi rozmowy z Teslą na temat przekształcenia londyńskiej floty policyjnej na auta elektryczne, a LAPD wyposażyło zakupiony wcześniej Model S w sprzęt potrzebny do policyjnych pościgów.

W polskich służbach powoli obserwujemy trend stawiania na samochody hybrydowe. 34 Toyoty Auris kombi niedawno trafiły do śląskiej policji.

Hybrydy dla śląskiej policji

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.