Tesla w stylu retro? Samochód elektryczny od Kałasznikowa

Rosyjski koncern zbrojeniowy i przemysłu maszynowego Kałasznikow, zaprezentował w Moskwie auto koncepcyjne z napędem elektrycznym. Firma twierdzi, że w przyszłości może stać się konkurencją dla Tesli.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Kałasznikow najlepiej znany jest z produkcji karabinu szturmowego AK-47, jednak kombinat ma już doświadczenie w produkcji pojazdów. W latach 30. XX wieku w ramach koncernu uruchomiono produkcję motocykli, a w 1966 produkcję samochodów.

Na międzynarodowej wystawie wojskowej Army 2018 rosyjski koncern zaprezentował koncept samochodu elektrycznego CV-1. Pojazd ten powstał w oparciu o słynny radziecki model Iż-21 252 “Combi”, produkowany przez ponad 20 lat. Retro stylizacja kryje w sobie jednak sporo nowoczesnych technologii.

Według danych koncernu, CV-1 ma być wyposażony w silnik o mocy 220 kilowatów i będzie miał zasięg 350 km na jednym ładowaniu, pojazd ma także rozpędzać się od 0 do 100 km/h w 6 sekund. Kałasznikow chce rywalizować z globalnymi producentami samochodów elektrycznych. “Ta technologia pozwoli nam stanąć w szeregach światowych producentów samochodów elektrycznych, takich jak Tesla, i być ich konkurentami” – cytuje firmę Agence France Presse.

Koncern Kałasznikow od dawna stara się poszerzać swoją markę, wprowadzając ostatnio nowe linie odzieży i innych artykułów cywilnych, od parasoli po pokrowce na telefony komórkowe. Elektryczny pojazd od Kałasznikowa jest obecnie tylko koncepcją, bez planowanej daty uruchomienia, harmonogramu produkcji ani ceny.

źródło: cnet.com