Thunberg w Davos: „Polscy górnicy rozumieją więcej niż wy”

Na 50 Światowym Forum Ekonomicznym w Davos bierze udział 3 tysiące uczestników z 117 krajów, w tym 53 przedstawicieli państw i rządów. Tematem, który dominuje we wszystkich rozmowach jest kwestia klimatu. O sytuacji polskich górników światowi liderzy usłyszeli z ust Grety Thunberg. 

W tegorocznym, jubileuszowym 50. Światowym Forum Ekonomicznym, które odbywa się w Davos od 21 do 24 stycznia pod hasłem “Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata”, udział biorą m.in. prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski następca tronu książę Karol. Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister finansów Tadeusz Kościński.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Po raz drugi do Davos zaproszono także szwedzką aktywistkę klimatyczną, Gretę Thunberg. Ta ponownie zarzuciła światowym przywódcom, że nie podejmują wystarczających działań, by zredukować emisję dwutlenku węgla, który uważany jest za główny czynnik wpływający na wzrost globalnego ocieplenia. 

W swojej wypowiedzi młoda aktywista nawiązała do swojej ubiegłotygodniowej wizyty w Polsce, podczas której odwiedziła m.in. kopalnie w Bełchatowie, a także spotkała się z górnikami, którzy stracili pracę z powodu zamknięcia kopalni – Oni się nie poddali. Przeciwnie, rozumieli konieczność zmiany lepiej niż wy – powiedział Thunberg do zgromadzonej w Davos publiczności.