Toksyczna piana na indyjskiej plaży

Na jednej z najpopularniejszych plaż na wschodnim wybrzeżu Indii od końca listopada utrzymuje się niebezpieczna dla zdrowia, biała piana. Najprawdopodobniej powstała w wyniku spłynięcia do morza detergentów. 

Piana na plaży w Ćennaj pojawia się co roku w porze monsunowej.  Naukowcy alarmują, że w tym roku jest ona jednak wyjątkowo niebezpieczna. Na miejscu odczuwalny jest gryzący zapach, a kontakt z pianą może doprowadzać do wystąpienia problemów skórnych. Eksperci przypuszczają, że pianę wywołały detergenty, które po ulewnych deszczach wpłynęły do morza. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Miejscowe władze zakazały rybakom wypływać w morze. Naukowcy obawiają się, że powtórzy się sytuacja z 2017 roku, kiedy to toksyny zawarte w wodzie doprowadziły do śmierci tysięcy ryb. Obecna sytuacja najbardziej odbija się na miejscowych rybakach, którzy stracili źródło dochodu – Moje zarobki są obecnie zerowe – powiedział 30-letni Jeyaseelan.

Ostrzeżenia nie dotarły jednak do setek rodzin, które w ostatnich dniach przybywały na plaże i pozwalały dzieciom bawić się w toksycznej pianie. – To zdecydowanie nie jest dobre, ale ludzie nie rozumieją ryzyka – komentuje naukowiec Pravakar Mishra.