1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Top 10 najchętniej czytanych tekstów w 2021

Top 10 najchętniej czytanych tekstów w 2021

Nowe technologie oraz ekologiczne rozwiązania to tematy, które wzbudziły największe zainteresowanie wśród czytelników naszego portalu w 2021 roku. Które teksty były najchętniej czytane? Dowiesz się z tego przeglądu.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wyjątkowa kładka z upcyklingu turbin wiatrowych

Recykling łopat wiatrowych to jedno z ważniejszych wyzwań, przed jakim stoi branża. I wyzwanie to podjął mgr inż. Andrzej Adamcio z firmy ANMET. Zauważył, że zużyte turbiny można ponownie wykorzystać. W ten sposób powstała kładka, która pełni funkcję ścieżki pieszo-rowerowej. Kładka została zainstalowana 21 października 2021 roku na rzece Szprotawie w Szprotawie. Konstrukcja została opatentowana i znajduje się już w ofercie handlowej firmy i jej partnerów. Wytrzymałe łopaty posłużyły jednak nie tylko do stworzenia kładki, ale też zewnętrznych mebli i obiektów inżynieryjnych.

Więcej na temat tego przykładu upcyklingu pisaliśmy w tekście: Pierwsza na świecie polska kładka z upcyklingu turbin wiatrowych.

Niechlubne rekordy

Powoli przyzwyczajamy się do pewnych anomalii pogodowych. Jednak nowy rekord temperatury przy gruncie odnotowany na pustyni Lut w Iranie oraz na pustyni Sonora w Meksyku wprawił w zdumienie wszystkich. Amerykańscy naukowcy ujawnili, że ​​było to 80,8°C. Poprzedni zarejestrowany w 2005 roku wynosił 70,7°C. Na naszych oczach ziemia rozgrzewa się do czerwoności.

Program dotacji, który nie istnieje

Z pozoru wyglądająca na wiarygodną strona dotycząca programu dotacji okazała się oszustwem. Jej twórcy podawali się za urzędników i obiecywali 15 tysięcy złotych dotacji na fotowoltaikę. Informowali, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest wpłata wkładu własnego na podany numer konta. Wnioski o fałszywą dotację dostępne na stronie „Czysty powiat” służyły niestety do wyłudzania danych osobowych.

Więcej szczegółów w tekście: Nie daj się oszukać! Program „Czysty Powiat” nie istnieje!

Pierwszy na świecie samolot z konopi zasilany olejem konopnym!

To temat, który wzbudził wielkie zainteresowanie i sprowokował do licznych dyskusji. A chodziło o pierwszy na świecie samolot z konopi, w którym wszystko od siedzeń przez ściany i poduszki aż po paliwo napędzające silnik pochodzi z tych włóknistych roślin. Kompozyty konopne, z których wykonana jest konstrukcja (w 75%), to autorski projekt kanadyjskiej firmy Hempearth. Samolot może zabrać na pokład czterech pasażerów i jednego pilota. Rozpiętość skrzydeł wynosi 11 metrów. 

Jak to możliwe? Opisywaliśmy w tekście: Pierwszy na świecie samolot z konopi zasilany olejem konopnym! Jest 10 razy mocniejszy niż stal.

Gdzie można wejść z psem?

Wielu z naszych czytelników ma pod swoją opieką psa. I jedną z ważnych dla nich informacji jest ta dotycząca wchodzenia z pupilem do miejsc publicznych. Zakaz wprowadzania psów – niejeden z nas natknął się na taką informację widniejącą na drzwiach piekarni, sklepu spożywczego czy restauracji. Na szczęście coraz więcej placówek działa pod hasłem “miejsce przyjazne zwierzętom” i „dog friendly”.

Gdzie zatem można wejść z psem? Dowiesz się z tekstu.

Pomysł genialnej Polki szturmuje sklepy

Olga Malinkiewicz, CTO Saule Technologies szturmem podbiła rynek zielonej energetyki w Polsce. W maju redakcja Świata OZE brała udział w otwarciu pierwszej na świecie fabryki perowskitów, a już w listopadzie byliśmy obecni na premierze elektronicznych etykiet sklepowych. Co w nich takiego wyjątkowego? Działają dzięki sztucznemu oświetleniu ze sklepu. 

Na czym dokładnie polega ta technologia, wyjaśnialiśmy w artykule: Cenniki zasilane światłem – jedyna taka technologia na świecie.

Nowe dofinansowanie na pompy ciepła!

Duża część naszych czytelników to właściciele domów jednorodzinnych, którzy szukają informacji na temat rozwiązań związanych z OZE oraz rządowych programów wsparcia. Jednym z nich jest program “Moje Ciepło”, który ma wspierać zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach. Program skierowany jest do właścicieli bądź współwłaścicieli nowych budynków jednorodzinnych. Nabór wniosków do programu ma ruszyć w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku. Trzymamy rękę na pulsie i poinformujemy o nowych szczegółach.

Nowa era fotowoltaiki 2.0

Pisaliśmy już wyżej, że Olga Marcinkiewicz i jej technologia mają szansę zrewolucjonizować sektor energetyki odnawialnej. Nie dziwi więc fakt, że teksty dotyczące perowskitów cieszą się dużym zainteresowaniem. Przypomnijmy, że ogniwa perowskitowe są alternatywą dla popularnych ogniw krzemowych. Perowskity drukowane na folii PET są cienkie, lekkie, elastyczne i wydajne, także w miejscach, w których jest niedostateczne oświetlenie lub wewnątrz, gdzie jedynym źródłem światła jest sztuczne oświetlenie. 

Więcej informacji w artykule: Ogniwa perowskitowe – nowa era energii.

Kocioł na pellet czy pompa ciepła – co wybrać?

Ceny energii elektrycznej wzrosły w zawrotnym tempie. Dlatego też wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań. W tekście przyjrzeliśmy się dwóm zupełnie różnym metodom ogrzewania – pompom ciepła oraz pelletowi. Którą z nich wybrać dla siebie? Pomocny będzie artykuł:

Randap pogromca chwastów i… zdrowia

Od kilku lat trwa dyskusja nad zagrożeniem, jakie może nieść za sobą glifosat. Jest to główny składnik najpopularniejszego preparatu do walki z chwastami – Randapu. Czy zdajemy sobie sprawę, jakie działanie ma ten produkt? Skąd jego siła i jakie znaczenie ma dla naszego zdrowia?

Temat został dokładnie zbadany w artykule: Randap zabija nie tylko chwasty. Co ze środowiskiem i naszym zdrowiem?

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.