Toyota liderem hybryd w Polsce

Od debiutu hybrydowej Toyoty minęło już 20 lat. Na świecie porusza się 10 mln samochodów tej marki. Według obliczeń pozwoliło to na ograniczenie emisji CO2 o ponad 77 mln ton, a zużycie benzyny zmniejszyć o 29 miliardów litrów.

Polski rynek samochodów osobowych mimo opóźnień zaczyna reagować na zachodzące zmiany trendów w innych krajach. Coraz trudniej znaleźć klientów na samochody z napędem diesla. Przyczyna takiego stanu rzeczy leży w coraz bardziej wyśrubowanych regulacjach prawnych, które zmuszają konstruktorów do modyfikacji jednostek wysokoprężnych, przez co stają się bardziej podatne na awarie a co za tym idzie droższe w eksploatacji. Na czołową lokatę wysunęły się samochody z silnikami benzynowymi. Ten stan rzeczy zapewne nie zmieni się szybko.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jednakże, coraz większa liczba polaków zaczyna poważnie rozważać zakup samochodów z innymi jednostkami napędowych niż te wspomniane powyżej. I dlatego w tym miejscu należy zauważyć, zwiększającą się na polskich drogach liczbę samochodów z napędem hybrydowym.

20 tysięcy z nich to auta z logo Toyoty. Japoński koncern motoryzacyjny jest niekwestionowanym liderem sprzedaży samochodów hybrydowych. Według informacji podanych przez Toyota Poland, przez ostatnich 13 lat sprzedano 20 174 samochody z napędem hybrydowym. Liczba nie jest duża, jednak co bardzo istotne aż połowa z tej kwoty sprzedana została w naszym kraju w ciągu ostatniego roku. Lawinowy wzrost zainteresowania hybrydą nie jest chwilową modą czy kaprysem. Wygląda na to, że światowe trendy dotarły też nad Wisłę.

Toyota Poland jest liderem w naszym kraju jednak ta pozycja nie wzięła się znikąd. Aż 7 modeli w polskiej ofercie Toyoty to auta o napędzie hybrydowym. Największym zainteresowaniem cieszyły się do tej pory się modele Toyoty Auris Hybrid oraz Yaris Hybirid jednakże w początkach bieżącego roku na czoło wysunęła się Toyota C-HR Hybrid, której polscy dilerzy sprzedali już 1036 egzemplarzy.