Toyota prezentuje nowego, super-oszczędnego Priusa

Na początku 2017 roku Toyota zaprezentowała nowego Priusa: Prius Prime ma być najoszczędniejszym pojazdem tej firmy jaki dotychczas pokazano.

Prime jest samochodem hybrydowym, wyposażony jest w silnik benzynowy oraz elektryczny z systemem akumulatorów, które mogą być ładowane także z gniazdka. Na pełnym baku paliwa i w pełni naładowanych akumulatorach auto to jest w stanie przejechać niemalże 1000 kilometrów. Jak oceniają amerykańskie władze federalne jest to najoszczędniejszy samochód hybrydowy, jaki pojawił się dotychczas na rynku amerykańskim.

Na samym silniku elektrycznym Prius Prime jest w stanie przejechać około 38 kilometrów, pozostałą część trasy Prime przejeżdża na silniku spalinowym, wspieranym silnikiem elektrycznym, który zużywa energię z baterii, gdy jest ona doładowywana. Jednostką napędową tego samochodu jest niewielki, czterocylindrowy silnik benzynowy. Jednostką ta pozwala osiągnąć Prime prędkość do 125 km/h.

Naładowanie akumulatora pojazdu zajmuje jedynie około dwóch godzin przy dedykowanej ładowarce lub 5,5h z zwykłego gniazdka.

Ceny tych samochodów zaczynają się od 27 986 dolarów. Kupujący w USA mogą jednakże liczyć na dofinansowania lub ulgi podatkowe, gdy kupują taki pojazd. Może to pozwolić na zakup lepiej wyposażonej wersji Prime – pojazd z najbogatszym wyposażeniem dostępny jest za około 36 tysięcy dolarów.