Toyota prezentuje nowego, super-oszczędnego Priusa

Na początku 2017 roku Toyota zaprezentowała nowego Priusa: Prius Prime ma być najoszczędniejszym pojazdem tej firmy jaki dotychczas pokazano.

Prime jest samochodem hybrydowym, wyposażony jest w silnik benzynowy oraz elektryczny z systemem akumulatorów, które mogą być ładowane także z gniazdka. Na pełnym baku paliwa i w pełni naładowanych akumulatorach auto to jest w stanie przejechać niemalże 1000 kilometrów. Jak oceniają amerykańskie władze federalne jest to najoszczędniejszy samochód hybrydowy, jaki pojawił się dotychczas na rynku amerykańskim.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Na samym silniku elektrycznym Prius Prime jest w stanie przejechać około 38 kilometrów, pozostałą część trasy Prime przejeżdża na silniku spalinowym, wspieranym silnikiem elektrycznym, który zużywa energię z baterii, gdy jest ona doładowywana. Jednostką napędową tego samochodu jest niewielki, czterocylindrowy silnik benzynowy. Jednostką ta pozwala osiągnąć Prime prędkość do 125 km/h.

Naładowanie akumulatora pojazdu zajmuje jedynie około dwóch godzin przy dedykowanej ładowarce lub 5,5h z zwykłego gniazdka.

Ceny tych samochodów zaczynają się od 27 986 dolarów. Kupujący w USA mogą jednakże liczyć na dofinansowania lub ulgi podatkowe, gdy kupują taki pojazd. Może to pozwolić na zakup lepiej wyposażonej wersji Prime – pojazd z najbogatszym wyposażeniem dostępny jest za około 36 tysięcy dolarów.