Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tramwaje napędzane wodorem oczyszczą powietrze w chińskich miastach?

Tramwaje napędzane wodorem oczyszczą powietrze w chińskich miastach?

Chiny od lat zajmują niechlubne pierwsze miejsce pod względem wytwarzanych zanieczyszczeń. W 2014 roku powietrze aż w 90% chińskich miast nie spełniało wymogów bezpieczeństwa. Pomimo starań  ilość najbardziej szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń – PM 2.5 (zanieczyszczenia o średnicy nie większej niż 2.5 mikrometra) przekraczana jest prawie trzykrotnie.

750x200 doublebillboard zaproszenie big

Poza oczywistym źródłem jakim jest chiński przemysł, również transport odpowiada za znaczną ilość produkowanych zanieczyszczeń. Rozwiązaniem problemu w tym sektorze może okazać się przedstawiony w zeszłym roku przez chińską firmę Sifang tramwaj w pełni napędzany wodorem.

Prace nad projektem trwały dwa lata, w efekcie powstał tramwaj mający osiągać prędkość 70 km/h mogący pomieścić 380 pasażerów o długości 35.2m. Czas niezbędny do zatankowania tramwaju to zaledwie 3 minuty, a zasięg jaki może  pokonać na jednym tankowaniu wynosi 100 km co w zupełności wystarcza biorąc pod uwagę zastosowanie go w miejskim transporcie. Jedynym produktem powstającym podczas pracy pojazdu jest woda, dzięki utrzymywaniu temperatury ogniw poniżej 100 ̊C nie emituje on tlenków azotu.

Pierwsza linia wykorzystująca tramwaje firmy Sifang została otwarta w marcu bieżącego roku w mieście Quigdao. Mierząca 8.8km trasa jest pierwszą z trzech planowanych w dystrykcie Chengyang. Przez część trasy tramwaj wspierany jest przy wykorzystaniu przewodów trakcyjnych  750 V DC, jednak poza tym odcinkiem porusza się polegając jedynie na ogniwach zasilanych wodorem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.