Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Trwa odbudowa ukraińskiej infrastruktury energetycznej. W inicjatywę mocno zaangażowani są Polacy

Trwa odbudowa ukraińskiej infrastruktury energetycznej. W inicjatywę mocno zaangażowani są Polacy

Świat mobilizuje siły, aby wesprzeć odbudowę ukraińskiego systemy energetycznego. W wyniku ostatnich kilku ataków rakietowych bez prądu zostało 10 mln mieszkańców Ukrainy. Sytuacja jest tym bardziej krytyczna, że stoimy w obliczu nadchodzącej zimy. Na odbudowę infrastruktury USA przekazało ponad 250 mln dolarów, a Polska dostarczyła 700 ton sprzętu. Z kolei Niemcy stawiają instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Sytuacja energetyczna w Ukrainie 

W ostatnich tygodniach jednym z celów rosyjskich ataków stała się infrastruktura energetyczna Ukrainy. Ataki pozbawiły Ukraińców dostępu do prądu i ogrzewania przed samą zimą. Największy zmasowany atak Rosjanie przeprowadzili we wtorek 15 listopada, atakując najludniejsze miejscowości oraz wiele punktów sieci. Ostatecznie doprowadziło to do sytuacji krytycznej, w której nie działała ponad połowa systemu w całym kraju. Bez prądu zostało około 10 milionów Ukraińców. 

Po ostrzale wprowadzono kilkugodzinne przerwy w dostawie energii elektrycznej. Służby szykują obywateli na trudną zimę i ogromny deficyt energii. Jeżeli Ukraina ma dalej bronić granic swojego terytorium i życia milionów obywateli, koniecznie potrzebuje wsparcia w odbudowie infrastruktury energetycznej. 

USA przekazuje kolejne 53 mln dolarów na system energetyczny

Kilka dni temu USA zapewniło, że razem z sojusznikami zapewnią Ukraińcom ciepło i energię niezbędną do przetrwania zimy. Plan został ogłoszony na szczycie G7+ podczas spotkania NATO w Bukareszcie. Pomoc ma wynosić łącznie 53 mln dolarów, które zostaną przekazane na zakup niezbędnego sprzętu do zapewnienia stabilności energetycznej dla Ukrainy. Pakiet pomocy ma objąć m.in. pojazdy, transformatory, odłączniki, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, wyłączniki automatyczne i inny krytycznie potrzebny sprzęt. 

Ten sprzęt zostanie szybko dostarczony na Ukrainę w trybie nadzwyczajnym w celu wsparcia Ukraińców przed zimą czytamy w informacji Departamentu Stanu USA.

Łącznie pomoc Stanów Zjednoczonych na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej w Ukrainie wynosi już ponad 250 mln dolarów. Wcześniej kraj przekazały 55 mln dolarów na zakup agregatów i innego sprzętu potrzebnego do wznowienia dostaw prądu dla obszarów dotkniętych rosyjskim atakiem, a także 145 mln na wzmocnienie ukraińskiej sieci.

Polska wspiera odbudowę zniszczonej infrastruktury 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że polskim władzom udało się zgromadzić sprzęt do odbudowy infrastruktury energetycznej. Elementy są sukcesywnie przekazywane Ukrainie za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W pierwszej kolejności dostarczono sprzęt, który stanowi dla Ukrainy najwyższy priorytet. Dzięki polskim firmom do Ukrainy trafiło już 700 ton sprzętu i materiałów do odbudowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

Niemieckie firmy postawiły fotowoltaikę i magazyn energii na obrzeżach Kijowa 

Do obudowy systemu energetycznego Ukrainy dołączyły również Niemcy. Niemiecka branża fotowoltaiczna realizuje projekt “Solar hilft”, uruchomiony przez BSW Solar. Założeniem jest wsparcie ukraińskiej infrastruktury przez budowę instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. 

Pierwsze panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na dachu szkoły w Irpieniu pod Kijowem. 52 modułów PV o łącznej mocy 20 kW zostało dostarczonych przez Qcells. Dodatkowo instalację wspiera bateryjny magazyn energii o pojemności 55,3 kWh ufundowany przez firmę Hoppecke. To rozwiązanie zwiększy stabilny dostęp do energii w sytuacji blackoutów, z którymi mierzy się ukraiński system energetyczny. 

Rumunia eksportuje prąd do Ukrainy 

Dodatkowym narzędziem stabilizacji sytuacji energetycznej w Ukrainie jest eksport energii elektrycznej z Unii Europejskiej. Pierwsza próba przesyłu prądu odbyła się przez sieci z Rumunii. Do zaatakowanego kraju dostarczono 1 MW energii. 

Źródła: forsal.pl, biznesalert.pl, rp.pl, gov.pl, gramwzielone.pl

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.