Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polski startup Airly walczy ze smogiem na całym świecie

Polski startup Airly walczy ze smogiem na całym świecie

Monitoring zanieczyszczeń stał się normą. W przestrzeni publicznej widać coraz więcej informacji na temat jakości powietrza, a to m.in. zasługa Airly. To krakowski startup, który stworzył specjalne sensory do mierzenia stanu zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym. Aktualnie ich czujniki znajdują się już w ponad 40 różnych krajach. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Airly kontra smog

Mieszkańcy Krakowa doskonale rozumieją problem smogu. To miasto, które nierzadko pojawiało się wśród miejsc z najgorszą jakością powietrza na świecie. Co roku w okresie jesieni nad Krakowem pojawiają się szare chmury, które wcale nie są objawem zmian pogodowych. Chociaż smog można dostrzec gołym okiem, bardzo długo brakowało dokładnych informacji o tym, jak źle jest z krakowskim powietrzem. 

Właśnie to było impulsem dla powstania Airly – startupu absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który zajmuje się pomiarami jakości powietrza w czasie rzeczywistym oraz podnoszeniem świadomości na temat smogu. 

Powstały więc czujniki jakości powietrza – małe, łatwe w instalacji które można umieścić w każdym, spełniającym kryteria rzetelnego pomiaru miejscu z dostępem do prądu, które w czasie rzeczywistym wysyłały dane do mapy online i darmowej aplikacji mobilnej Airly. Pomysł idealnie wstrzelił się w potrzeby Krakowian, którzy bardzo poszukiwali wówczas tego typu narzędzia opowiada Marcin Gnat w rozmowie z Mam Startup. 

90% ludzi oddycha zanieczyszczonym powietrzem  

Jednak problem smogu nie kończy się z granicami Krakowa… Według jednych z ostatnich badań opublikowanych w The Lancet Planetary Health zanieczyszczenia, które przenikają do powietrza, gleby i wody są przyczyną aż 1 na 6 śmierci, czyli aż 9 milionów zgonów rocznie. Za aż 75% tej liczby winne są toksyny unoszące się w powietrzu. Dane WHO podają, że aż 9 na 10 osób na całym świecie oddycha na co dzień zanieczyszczonym powietrzem, a odpowiednich narzędzi do pomiarów nadal brakuje… 

My staramy się po prostu rozwiązać ten problem, dostarczając ludziom wiarygodne i rzetelne dane, które pełnią nie tylko funkcję informacyjną, ale również wskazówkę, jakie działania podjąć, by naprawić powietrze wokół siebiepowiedział Marcin Gnat. 

Od 2016 roku, kiedy powstał startup, Airly udało się wyjść ze swoim pomysłem nie tylko poza Polskę, gdzie działa już blisko 4000 czujników, ale także dotrzeć za ocean. Czujniki jakości powietrza są już obecne w ponad 40 krajach na całym świecie, w tym tak różnorodnych, jak USA, Indonezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny, Arabia Saudyjska czy RPA.

Świat OZE miał okazję być jednym z pierwszych portali w Polsce, które przeprowadziły wywiad z Airly na początku drogi zespołu do międzynarodowego sukcesu: 

Ekspansji ciąg dalszy 

Technologia pomiarów powietrza Airly jest rozchwytywana na całym świecie. Niedawno krakowski startup zebrał od inwestorów 5,5 mln dolarów, które mają być przeznaczone na rozwój systemu w kolejnych nowych miejscach. 

Naszym celem jest pomóc ludziom na całym świecie naprawiać powietrze. Uważamy bowiem, że pierwszym krokiem do tego jest zrozumienie skali problemu oraz bezpośrednich przyczyn występowania tego problemu. W tym pomaga Airly. Dążymy również do tego, by stać się źródłem pierwszego wyboru jeśli chodzi o rzetelną informację o zanieczyszczeniach powietrza na całym świecie. Aby ludzie w każdym zakątku świata – Europie, Indiach, Chinach czy USA, myśląc – chcę wiedzieć czym dziś oddycham – pomyśleli od razu – “Sprawdzę Airly” dodał Marcin Gnat. 

Jak działa system Airly?

System Airly działa dzięki specjalnym sensorom, które dostarczają dokładne, ultralokalne dane prognostyczne na temat zanieczyszczeń powietrza. Platforma Airly funkcjonuje jako system ostrzegania o zanieczyszczeniu na poziomie ulicy. Działa w czasie rzeczywistym z większą dokładnością i przy niższych kosztach dla miast i przedsiębiorstw.

ufM3pQsLQofj27k3Q58iLuzBLl8SOIvgf zlYy qdUlgUN9uo63dJvz5xwcmXWgwl2rSo2Hh0JzS w GQK1EGicvtyaQvyDucAaNk3eoSU6iCmH8Hj3iBQy4POSRjLu kMDNXqESKDBJ3W4BQFodDhrHEa5fnlr3r22vOqu FTCB4IkhkV s0UlaIET7EA
Sensor Airly w Krakowie. Źródło: airly.org

Airly zapewnia przydatne informacje na temat jakości powietrza, dzięki algorytmom opartym na sztucznej inteligencji, które przewidują zanieczyszczenie powietrza na następne 24 godziny z dokładnością do 95%. Klienci na całym świecie mogą skorzystać z platformy wywiadu środowiskowego, instalując sieci czujników, które śledzą wszystkie kluczowe znaczniki zanieczyszczeń – cząstki stałe (PM1, PM2,5, PM10) i gazy (NO2, O3, SO2 i CO).

Oprócz tego Airly udostępnia mapę, która gołym okiem przedstawia jakość powietrza w czasie rzeczywistym. Kolorem zielonym zaznaczone są lokalizacje z najlepszym stanem powietrza, a czerwonym obszary z przekroczeniem normy, która zagraża zdrowiu. 

Aj1bnCN2qxm3AmgOJq w7VInzeWU2h6HidspgF Dyb7hoMHdFia2SSkPyX BXl2m4CyBhTxGhP
Stan jakości powietrza w dn. 1.12.2022 o godzinie 9:30. 

Źródła: airly.org, mamstartup.pl

Fot. główna: airly.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.