Trwają targi POL-ECO-SYSTEM

„Gospodarka obiegu zamkniętego dla człowieka i przyrody” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO-SYSTEM. W otwarciu wydarzenia udział wziął prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Obieg zamknięty: teoria i praktyka

Podczas debaty „Obieg zamknięty: teoria i praktyka”, która oficjalnie rozpoczęła tegoroczne targi wiceminister Jędrysek podkreślił, że konieczne jest przekształcenie polskiej gospodarki na bardziej zasobooszczędną, w której odpady są traktowane jako surowce wtórne, a nie jako ostatni etap cyklu życia produktu.

„Celem gospodarki obiegu zamkniętego jest efektywne wykorzystanie surowców tak, aby produkować jak najmniej odpadów. Zgodnie z tym modelem – produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe” – powiedział.

Wiceminister zaznaczył również, że ponowne użycie produktu przynosi korzyści dla środowiska, i dla gospodarki, m.in w postaci oszczędności surowców.

„Ten model gospodarki to wielka szansa szczególnie dla terenów niezurbanizowanych” – dodał.

Wiceminister Jędrysek  przypomniał również, że Ministerstwo Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdrożyło pilotażowy projekt, w którym udział bierze 5 gmin. Jego celem jest upowszechnienie doświadczeń we wdrażaniu GOZ na poziomie gminy w oparciu o pilotażowe, kompleksowe koncepcje realizowane w gminach.

W trakcie pierwszego dnia targów POL-ECO-SYSTEM podpisane zostały umowy między NFOŚiGW, a dwoma gminami – Tucznem i Wieluniem.

W dyskusji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym uczestniczyli także m.in.  George Kremlis z Komisji Europejskiej oraz Helge Wendenburg z niemieckiego Ministerstwa Ochrony Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów.

Konkurs „Produkt w obiegu”

Podczas targów wręczono również nagrody dla laureatów konkursu Ministra Środowiska „Produkt w obiegu”. Konkurs przeznaczony był dla producentów, projektantów, dystrybutorów i usługodawców, którzy swoimi produktami lub projektami, wpisują się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

***

Targi POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu, które potrwają do 19 października 2017 r., to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie środowiska, w tym racjonalnej gospodarce zasobami. Uczestnicy mogą brać udział w spotkaniach, konferencjach i panelach dyskusyjnych, a także odwiedzać stoiska wystawców z różnych krajów.

Podczas pierwszego dnia targów oprócz panelu o gospodarce obiegu zamkniętego odbyły się także debaty dotyczące m.in. polityki surowcowej państwa, dna oceanicznego, uciążliwości odorowej, budownictwa drewnianego oraz geotermii.

    1 komentarz

    1. Bardzo dobra koncepcja, zawsze mowilem ze Profesor Szyszko ma plan rozwija wszystko jak nalezy. Ale ignoranci powiedza ze to zakala, ja sadze ze z tym Ministrem zajdziemy jako kraj daleko, to samo dotyczy Puszczy w Bialowiez.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Jak Trump reanimuje węgiel kosztem OZE

Następny artykuł

Wielka Brytania promuje morską energetykę wiatrową

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,
%d bloggers like this: