Turbina wiatrowa Vestas z ekologicznych klocków LEGO

LEGO zaprezentowało właśnie nowy zestaw z linii LEGO Creator Expert – serii poświęconej energii odnawialnej. Nowy zestaw wzorowany na turbinie wiatrowej Vestas zaprezentowany został na Climate Week w Nowym Jorku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

LEGO ma nadzieję, że zestaw ten będzie doskonałym sposobem na popularyzację OZE i zrównoważonych źródeł zielonej energii. Warto zwrócić uwagę, że jest on pierwszym, który wykorzystuje klocki wykonane z organicznego plastiku wykonanego z materiału pochodzenia roślinnego – plastikowe roślinki, jakie znajdują się w zestawie, powstały plastiku pochodzącego z trzciny cukrowej.

Firma współpracowała przy projektowaniu zestawu z Vestasem – liderem w sektorze energetyki wiatrowej. Do sprzedaży zestaw trafić ma w Czarny Piątek, czyli 23 listopada tego roku, a jego cena to około 200 dolarów.

Zestaw z turbiną Vestasa składa się z 826 elementów i ma niecały metr wysokości. Oprócz samej turbiny w zestawie znajduje się także niewielki lasek, który wykonany został z plastiku pochodzenia roślinnego, oraz domek.

Producent planuje do 2030 przejść na wykorzystanie jedynie materiałów przyjaznych środowisku we wszystkich swoich produktach. Oznacza to, że do tego czasu klocki i wszystkie elementy opakowania będą zielone. LEGO stara się także, by sam proces produkcji klocków był ekologiczny, dlatego chętnie używa odnawialnych źródeł energii do zasilania swoich fabryk. Obecnie około połowy zużywanej przez firmę energii elektrycznej pochodzi z OZE.

„Robimy wszystko co możemy, by mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne i przywiązujemy ogromną wagę do akcji klimatycznych, jak i stosowania ekologicznych materiałów na produkty i ich opakowania”, mówił Tim Brooks, wicedyrektor LEGO ds. odpowiedzialności ekologicznej. „Zestaw z turbiną wiatrową jest uczczeniem naszych pierwszych kroków w realizacji ambitnych celów ekologicznych i mamy nadzieję, że zainspiruje on wielu budowniczych na całym świecie do dowiedzenia się czegoś więcej na temat energetyki odnawialnej”.