Turecki kurort z wiatrakami w tle?

Turcja to kraj, który całkiem licznej grupie polskiego społeczeństwa kojarzy się z wakacjami i wspaniałym słonecznym klimatem. Nic dziwnego, ponieważ to znany kierunek na turystycznej mapie wielu polskich turystów. W kraju ze stolicą w Ankarze wiele jest kurortów – jednym z nich jest Bodrum, ulokowane jest w południowo-wschodniej części Turcji. Znane z pięknych krajobrazów, które w niedługim czasie za sprawą inwestycji, mogą jednak gruntownie się zmienić.

Wszystko za sprawą planów budowy turbin wiatrowych, które pozwoliłyby generować cenną energię elektryczną. Turecki rząd jest pozytywnie nastawiony do tego typu przedsięwzięć, dogadując z inwestorami szczegóły odnośnie do budowy farm wiatrowych na tym terytorium. Budzi do spory sprzeciw lokalnej społeczności, ponieważ wedle szacunków farmy wiatrowe, które mają powstać, docelowo mają zajmować około 20% półwyspu Bodrum. Swoją chęć do podjęcia inwestycji zgłosiło na chwilę obecną siedem spółek. Pierwsze efekty odnośnie do zagospodarowania półwyspu już są widoczne, ponieważ budowa farmy w Yalikavak Geriş-Gümüşlük wchodzi w zaawansowaną fazę. Mieszkańcy martwią się, że budowa licznych turbin wiatrowych przeszkodzi w rozwoju turystyki, która jest głównym źródłem dochodu całego regionu.

Ciężko przewidzieć, czy turecki rząd wycofa się z realizacji swoich planów. Różne tureckie organizacje, takie jak między innymi stowarzyszenie na rzecz kulturowej i środowiskowej ochrony półwyspu Bodrum zgłasza swój sprzeciw, martwiąc się o interesy regionu. Najgłośniej protestują jednak mieszkańcy, którzy w wyniku rozwoju energii odnawialnej w tym regionie widzą największe zagrożenie. W pewien sposób należy zrozumieć te obawy, ponieważ ciężko wyobrazić sobie sytuację, kiedy w naszych Tatrach powstawałyby liczne turbiny wiatrowe, wpływając przy tym na cenny krajobraz. Rola wiatraków jest niewątpliwie pożyteczna, lecz nie można kwestionować ich negatywnego wpływu na krajobraz naturalny, który jest jedną z największych atrakcji tego tureckiego kurortu.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Gwiazdor serialu „Beverly Hills, 90210” został pochowany w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów

Luke Perry, aktor najbardziej znany z roli Dylana McKaya w serialu „Beverly Hills, 90210”, zmarł w marcu tego roku na skutek udaru. Sophie Perry, córka aktora, podzieliła się za pomocą mediów społecznościowych ostatnią wolą swojego ojca: był nią ekologiczny pochówek w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów.