Tykające bomba pod Oceanem Arktycznym

Naukowcy alarmują – ciepła, słona woda oceaniczna, która gromadzi się 50 m pod kanadyjskim Archipelagiem Arktycznym, może stopić lód morski. Badania na ten temat zostały opublikowane w sierpniu tego roku w naukowym piśmie “Science Advences”. Wnioski są przerażające.

“Istnieje wystarczająco dużo ciepła, aby całkowicie stopić opakowanie lodu morskiego, które pokrywa ten region przez większą część roku” – powiedziała YaleNews współautorka badań Mary – Louise Timmermans, profesor geologii i geofizyki na Uniwersytecie Yale.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pomiary w Oceanie Arktycznym wykazały prawie dwukrotne podwyższenie temperatury w oceanach w stosunku do temperatury zamarzania w wirze Beauforta Gyre w ciągu ostatnich trzech dekad (1987-2017). To ocieplenie związane jest z anomalnym ogrzewaniem słonecznym wód powierzchniowych głównie w pasie wirów, które przyłączają się do wnętrza Beauforta Gyre’a.

Naukowcy odkryli, że zawartość ciepła w ciepłej, słonej warstwie podwoiła się z 200 do 400 milionów dżuli na metr kwadratowy w ciągu ostatnich 30 lat. Warstwa ocieplenia to “tykająca bomba zegarowa” – twierdzi John Toole z Woods Hole Oceanographic Institution. I dodaje, że: “To ciepło nie zniknie. W końcu musi wyjść na powierzchnię i wypłynie na lód”.

Naukowcy są przekonani, że ciepła woda pochodzi z Morza Czukockiego na południu, gdzie pokrywa lodowa gwałtownie topi się i jest wystawiona na działanie letniego słońca. Silne północne wiatry napędzają te ciepłe wody, które płyną na północ, a następnie w kierunku Kanadyjskiego Zagłębia.