Tylko 66% Polaków segreguje śmieci

Tylko 66% Polaków segreguje śmieci, a 15% badanych potrafi poprawnie odpowiedzieć na pytanie, do jakiego kosza powinny trafić poszczególne odpady. Badanie przeprowadzili ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Co Polacy wiedzą o segregowaniu śmieci? Wciąż niewiele. Najnowsze badania pokazują, że tylko 66% rodaków segreguje odpady, a 15% potrafi poprawnie odpowiedzieć na pytanie, gdzie wrzucić tłusty papierek po maśle, zużytą chusteczkę higieniczną czy karton po soku. Z kolei aż 75% Polaków nie wie, że należy umyć tworzywa sztuczne i opakowania z metali przed wyrzuceniem.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Tylko 24% ankietowanych słyszało o “śladzie węglowym”. Pocieszające jest to, że 58% obywateli uważa, że segregowanie ma sens.

Z badania wynika, że wciąż potrzebne są duże akcje edukacyjne na temat wagi polityki śmieciowej. Problemu dostrzega się także po stronie rynku, na którym jest wiele zróżnicowanych opakowań. Często nie sposób poprawnie stwierdzić, gdzie powinny trafić. Jedną z propozycji, skierowanej do producentów jest opracowanie specjalnych oznakowań, które byłyby umieszczone na opakowaniu. Drugi problem to społeczne wyobrażenia o tym, co „pasuje” do danego pojemnika. Zwraca na to uwagę Jakub Tyczkowski, prezes Rekpolu.

– Pojemniki do segregacji często oznakowane są tylko nazwą surowca głównego, który należy tam wrzucać. Np. na żółtym pojemniku jest często napis „plastik”, podczas gdy wrzucamy tam nie tylko plastik, ale i metale, aluminium i opakowania wielomateriałowe. Dobrym przykładem jest również szkło. Dla przeciętnej osoby szkłem jest szklanka, szyba, lustro, butelka i kubek, bo szkło to szkło. Mało kto z nas wie, że do szkła wrzucamy tylko słoik i butelkę – tłumaczy Tyczkowski.