Ukraina przyciąga inwestycje w OZE

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Bloomberg w ramach swojego zestawienia “Climatescope” Ukraina zajęła w 2019 roku 8 miejsce na świecie pod względem atrakcyjności dla inwestycji w alternatywną energetykę. Oznacza to niespotykany wcześniej skok o 55 pozycji w rankingu.

Jeszcze w 2018 roku, pomimo starań rządu, Ukraina zajmowała dalekie 63 miejsce w corocznym rankingu krajów najbardziej atrakcyjnych dla inwestycji w OZE. W tym roku ku zaskoczeniu obserwatorów agencja Bloomberg New Energy Finance umieściła naszego wschodniego sąsiada na wysokiej 8 lokacie. 

Specjaliści z Bloomberg zapytani przez dziennikarzy wyjaśnili, że tak ogromny skok jest zasługą zmian, jakie na przestrzeni roku wprowadzono w ukraińskim sektorze energetycznym pod kątem odnawialnych źródeł energii, a oprócz tego atrakcyjne dla inwestorów “zielone taryfy” i obciążenia podatkowe. Jest to też efekt niezwykłego przyśpieszenia tempa inwestycji w OZE na Ukrainie.

“Wśród gospodarek europejskich Ukraina – to najbardziej atrakcyjny rynek. Jest to wynikiem wpływu szeregu czynników, zarówno obiektywnych jak i subiektywnych. Wysokie zielone taryfy dla inwestorów, opóźniające się przejście na system aukcyjny, stabilność makroekonomiczna w latach 2017-2019, proste i przejrzyste przepisy, które jednocześnie niemalże całkowicie wykluczają możliwość korupcji. To te czynniki odpowiadają za tak duży skok w rankingu”. 

Niestety, prognozy na rok 2020 nie są już dla Ukrainy tak optymistyczne. Zdaniem ekspertów obserwowany wzrost stanowi maksimum na jakie stać rynek ukraiński. W dalszej perspektywie spadek atrakcyjności inwestycji w tym kraju spowoduje globalne spowolnienie gospodarcze oraz będący w trakcie wdrażania system “zielonych aukcji”.