Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy biogazownie mogą wspomóc energetykę?

Czy biogazownie mogą wspomóc energetykę?

Czy biometan może powstrzymać zmiany klimatyczne? Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu uruchomił unikalną biogazownię III generacji. Pomoże ona oczyścić powietrze i zasili pobliskie domy  w energię elektryczną. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Z badań wynika, że produkcja energii z pomocą biomasy przyczynia się do ograniczenia ilości gazów cieplarnianych. Biogazownia, która mieści się w Poznaniu, pomoże oczyścić powietrze z 6800 ton CO2 rocznie, zasili też pobliskie domy w energię elektryczną. 9 grudnia w Poznaniu odbędzie się II Narodowy kongres Biometanu 2019, gdzie eksperci będą dyskutować nad rolą biometanu w transformacji energetycznej i walce z kryzysem klimatycznym. 

– Przy odpowiedniej przejrzystości produkcji i stabilnej polityce wsparcia sektorowego dla odnawialnych źródeł energii (w tym biogazowni), gospodarstwa i firmy funkcjonujące w Polsce, mogą zyskać przewagę konkurencyjną. By tak się stało, potrzeba działań w wielu różnych obszarach i współpracy między sektorem publicznym, a prywatnymmówi Grzegorz Brodziak, CEO Goodvalley.

Brodziak przekonuje, że 196 tys. ton redukcji CO2 – dzięki zrównoważonemu modelowi produkcji i funkcjonowaniu dziewięciu biogazowni – jest celem realnym do wykonania.

Uważamy, że zadaniem producentów jest dbałość o to, by nasza działalność jak najmniej wpływała na środowisko naturalne, a nawet była neutralna w odniesieniu do emisji gazów cieplarnianych. Chcemy, by ludzie wiedzieli, że taka działalność jest możliwa. Wtedy konsumenci będą mogli podejmować własne, świadome decyzje zakupowe. My już wiele lat temu obraliśmy własną drogę, jesteśmy neutralni dla klimatu i liczymy, że możemy takim podejściem zainspirować całą branżę. Jednakże dynamiczny i efektywny rozwój sektora energii odnawialnej w dalszym ciągu wymaga wsparcia i przede wszystkim przewidywalnej polityki ze strony państwa. – podsumowuje Brodziak. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.