Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uruchomienie nowej instalacji wiatrowej off-shore Vattenfalla w Szkocji

Polski potencjał offshore

Uruchomienie nowej instalacji wiatrowej off-shore Vattenfalla w Szkocji

European Offshore Wind Deployment Centre (EOWDC) to centrum badawcze Vattenfalla, gdzie testowane będą najnowsze i największe turbiny wiatrowe tego producenta. Zostało ono właśnie uruchomione u wybrzeży Szkocji w Zatoce Aberdeen podczas oficjalnej ceremonii, w której udział wzięli m.in. CEO firmy, Magnus Hall oraz premier Szkocji, Nicola Sturgeon.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W centrum zainstalowano jedenaście wiatraków o łącznej mocy 93 MW. Wśród nich są dwie jednostki o mocy 8,8 MW i dziewięć o mocy 8,4 MW. Szacuje się, że roczna produkcja energii elektrycznej w tym projekcie osiągnie 312 GWh, co pozwoli na zasilenie 80 tysięcy domów w Wielkiej Brytanii.

„Vattenfall jest obecny w Wielkiej Brytanii, aby się rozwijać. Sukces naszych inwestycji wiatrowych w ostatnich dekadach i ambicje szkockiego rządu, by transformować energetykę i transport tego regionu, dają nam pewność co do naszej przyszłości w UK”, mówił Hall. „Nasze partnerstwo dotyczy wielu sektorów: ciepłownictwa, elektromobilności, handlu, dystrybucji energii elektrycznej i energetyki wiatrowej. Jesteśmy na froncie dekarbonizacji brytyjskiej energetyki”, dodał CEO spółki.

Zadaniem centrum jest m.in. prowadzenie badań mających zwiększyć konkurencyjność technologii wiatrowej. W EOWDC mają być badane dwa obszary: 1. nowoczesne technologie wiatrowe, 2. wpływ energetyki wiatrowej na ekosystem morski.

Oba te zagadnienia są istotne dla rozwoju tego sektora. W Zatoce Aberdeen wykorzystano nowoczesne fundamenty do wiatraków, które mają mieć minimalny wpływ na podmorskie środowisko. To na ile sprawdzają się one w tym zakresie, będzie badane w ramach wartego trzy miliony euro projektu studiowania życia delfinów, łososi, troci morskich i ptaków w okolicy tych turbin.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.