USA oraz Izrael opuszczą UNESCO

Stany Zjednoczone od czasu rozpoczęcia prezydentury przez Donalda Trumpa nie boją się odważnych decyzji, choć w tym przypadku słowo „odważne” nie zawsze znaczy to samo, co „przemyślane i rozsądne”. Kiedy USA zdecydowało się na wystąpienie z porozumienia paryskiego, wielu było zdziwionych taką decyzją. Od tego czasu minęło już kilka miesięcy, a Stany Zjednoczone wciąż nie przestają zaskakiwać; tym razem decyzją o wycofaniu się z UNESCO, wspólnie z Izraelem.

UNESCO jest organizacją powołaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1946 roku; jej zadaniem jest m.in. rozwój kultury, nauki i oświaty. Dzięki niej została powołana do życia m.in. Konwencja Ramsarska, której celem jest ochrona obszarów wodno-błotnych. W swej historii UNESCO niejednokrotnie przyczyniało się do ochrony środowiska naturalnego, tak więc opuszczenie jej szeregów przez USA nie zostało odebrane pozytywnie.

Stany Zjednoczone argumentują swoją decyzję, że opuszczenie UNESCO podyktowane zostało obawami USA w związku z rosnącymi należnościami UNESCO, potrzebami reform w organizacji oraz antyizraelskimi uprzedzeniami. Jednocześnie zakomunikowano, że państwo to w dalszym ciągu jest gotowe do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniem, jednak w takiej sytuacji jedynie jako obserwator.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

W Katowicach powstaną fotowoltaiczne latarnie

Następny artykuł

Xiongan – dwumilionowe miasto, które swoją przyszłość wiąże z OZE

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,