W Katowicach powstaną fotowoltaiczne latarnie

Według informacji przekazanych w komunikacie wydanym przez Urząd Miasta Katowice, rozpoczęły się już prace związane z montażem oświetlenia ulicznego, zasilanego przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr oraz słońce. Będzie to możliwe dzięki panelom fotowoltaicznym oraz małemu wiatrakowi, w które będzie wyposażona każda z nowych latarni. Łącznie zostanie ich zamontowanych 29, między innymi na ulicy Mysłowickiej, Bielskiej czy Szarych Szeregów.

Są to miejsca, gdzie nie ma możliwości postawienia słupów zasilanych z tradycyjnej linii kablowej. Nowe urządzenia oświetleniowe są wyposażone w akumulatory, co zapewnia im samowystarczalność energetyczną. Dzięki zainstalowaniu punktów świetlnych poprawi się jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców oraz użytkowników dróg – powiedziała Małgorzata Domagalska z Urzędu Miasta Katowice.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Inwestycja jest realizowana m.in. dzięki dofinansowaniu, jakie udało się pozyskać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, opiewającemu na kwotę 772 tys. złotych. Nie jest to całkowity koszt inwestycji, bowiem miasto dołożyło do tego projektu około 228 tysięcy złotych wkładu własnego.

Foto: MLSystem