Gmina Daleszyce inwestuje w inteligentne oświetlenie

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Katowice zainwestują w wymianę miejskiego oświetlenia na nowe, bardziej przyjazne naturze. Okazuje się, że nie tylko duże miasta mają ambicje na bycie eko – zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami rośnie również w małych gminach, które pomimo swoich niewielkich rozmiarów mają wielkie aspiracje. Za przykład może posłużyć gmina Daleszyce, która w ramach planu rozwoju niskoemisyjnej gospodarki wymieni obecne oświetlenie na nowoczesne lampy ledowe.

Fotowoltaika od Columbus Energy

By zrealizować powyższą inwestycję, 12 października br. podpisano umowę pomiędzy warszawską firmą FBSerwis, reprezentowaną przez wiceprezesa Grzegorza Ciocha, a burmistrzem Daleszyc, Dariuszem Meresińskim.

Wedle założeń, powyższa inwestycja pochłonie niemal 2 miliony złotych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace zostaną zakończone do końca czerwca 2018 roku. Ich zakres obejmuje wymianę 810 przestarzałych opraw oświetleniowych znajdujących się przy drogach na nowe, wykonane w technologii LED. Prócz tego, zostanie zainstalowany system inteligentnego oświetlenia, który będzie dostosowywał swą pracę do panujących warunków atmosferycznych. Przykładowo, dzięki niemu w jaśniejsze wiosenne wieczory oświetlenie będzie bardziej energooszczędne. System będzie w stanie zarządzać energią także w zależności od natężenia ruchu na drogach.

Inwestycja zostanie zrealizowana nie tylko dla większego komfortu użytkowników dróg, ale również po to, by promować niskoemisyjną gospodarkę. Dzięki z pozoru błahej inwestycji ilość dwutlenku węgla trafiającego do atmosfery będzie niższa niż dotychczas.