USA ostrzegają przed atakami na sektor energetyczny i przedsiębiorstwa przemysłowe

Jak informuje agencja Reuters, władze Stanów Zjednoczonych wydały rzadko spotykane publiczne ostrzeżenie dla obywateli amerykańskich oraz decydentów sektora energetycznego i przemysłowego, iż ataki cybernetyczne stanowią coraz większe zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego kraju jak i infrastruktury publicznej.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Federalnego FBI ostrzegł w raporcie rozesłanym pocztą elektroniczną, iż sektor jądrowy, energetyczny, lotniczy, wodny oraz instytucje państwowe są celem intensywnych ataków hakerskich od maja br. Ostrzeżono, że hakerom udało się zdobyć niektóre „docelowe sieci, ale nie zidentyfikowano konkretnych poszkodowanych”.

Władze Stanów Zjednoczonych monitorują aktywność hakerów od wielu miesięcy. W czerwcu br. roku opublikowano poufny raport, który został rozpowszechniony wśród firm zagrożonych atakami. W dokumencie opisano węższy zakres działań skupiających się na sektorze jądrowym, energetycznym i krytycznym.

Jak informowaliśmy w tekście Hakerzy mają dostęp do systemu elektroenergetycznego USA, według raportu firmy Symantec, zaawansowane ataki hakerów na system elektroenergetyczny USA realizowane z największą częstotliwością od 2015 roku, przyczyniły się pozyskania przez cyberprzestępców newralgicznych danych o infrastrukturze krytycznej tego kraju. Niektóre z nich okazały się skuteczne – hakerzy włamali się do rdzeni kontrolnych systemów. Ataki nie musiały być całkowicie skuteczne, albowiem każda próba włamania się do systemów umożliwia zdobycie informacji o budowie i charakterze zabezpieczeń stosowanych przy projektowaniu infrastruktury energetycznej USA czy też innego kraju.

Ataki mailowe zostały wykorzystane przez cyberprzestępców do pozyskania danych z firm energetycznych działających w Stanach Zjednoczonych, Turcji czy Szwajcarii. Eric Chien, analityk ds. bezpieczeństwa w Grupie Symantec, podkreślił, że ataki cybernetyczne z końca 2015 roku są prawdopodobnie dziełem obcego rządu i noszą znamiona działań grupy hakerskiej Dragonfly.

Grupa Symantec zaleca, by w celu uniknięcia ataku hakerskiego zadbać o dobre zarządzanie hasłami, definiowanie warstw, szyfrowanie poufnych treści, filtrowanie ruchu w sieci wychodzącej oraz edukowanie pracowników.

Źródła: Reuters, NY Post, GCN