Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ustawa antysmogowa z poprawkami poparta w Senacie

Ustawa antysmogowa z poprawkami poparta w Senacie

Ustalona w ubiegłą środę przez Sejm nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska ma umożliwić walkę z zanieczyszczeniami powietrza w polskich miastach. W piątek ustawa ta, po wniesieniu kilku poprawek, została zaakceptowana w Senacie.

Reklama

Partia PiS, na wniosek senatora Bogdana Pęka, próbowała odsunąć tzw. ustawę antysmogową. Nie uzyskał jednak wymaganej większości głosów. Wcześniej przeciwko nowelizacji w Sejmie zagłosowali posłowie PiS.

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska powstała z inicjatywy posłów Platformy Obywatelskiej. W Sejmie ustawę poparli niemal wszyscy posłowie oprócz PiS i Zjednoczonej Prawicy, a mającej większość w Senacie Platformie Obywatelskiej udało się przegłosować ustawę także w tej izbie. Jednak Senatorowie wprowadzili  pięć poprawek. Opowiedzieli się m.in. za złagodzeniem wymogów w zakresie palenia paliwami stałymi w domowych piecach. Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, ustawa antysmogowa zakłada umożliwienie sejmikom wojewódzkim tworzenia stref, w których nie będzie można używać do ogrzewania domów pieców na paliwa stałe. Senatorowie zaproponowali natomiast, aby zamiast konieczności wymiany pieców można było montować filtry. Jest to argumentowane aspektami ekonomicznymi takich przedsięwzięć.

Zgodnie z drogą legislacyjną, po głosowaniu w Senacie ustawa wróci do Sejmu, gdzie nad poprawkami zgłoszonymi przez Senat będą głosować posłowie. Do zatwierdzenia lub odrzucenia poprawek Senatu potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Następnie ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Może on w tej sprawie wystąpić jeszcze do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o ocenę zgodności z konstytucją lub zgłosić weto.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.