Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ustawa wiatrakowa przyjęta przez Radę Ministrów. “Skończył się czas dyskusji, zaczął się czas decyzji”

Ustawa wiatrakowa przyjęta przez Radę Ministrów. “Skończył się czas dyskusji, zaczął się czas decyzji”

Ustawa wiatrakowa ponownie trafiła pod obrady Rady Ministrów, po tym jak zastrzeżenia zgłosiło Ministerstwo Aktywów Państwowych. Rząd zapowiada “czas decyzji”, a uchwalenie przepisów nadal się opóźnia. Kiedy możemy spodziewać się procedowania ustawy w Sejmie? 

Reklama

Ustawa wiatrakowa wróciła do Rady Ministrów 

Tzw. ustawa wiatrakowa przewiduje zniesienie zasady 10h oraz obniżenie ustawowej odległości od zabudowań mieszkalnych z 700 m do 500 m. Zmiany mają na celu stworzenie warunków do zwiększenia zainstalowanej mocy wiatrowej o około 6 GW do 2030 roku. Mimo iż liberalizacja przepisów dotyczących wiatraków była jednym z kluczowych postulatów rządzącej koalicji, nie udało się wprowadzić jej w życie w 2024 roku.

W styczniu ustawa wiatrakowa była przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów, a w lutym miała trafić do Sejmu. Proces ten jednak ponownie się opóźnia – z powodu przeszkód ustawa wróciła do Komitetu Stałego, przez który została przyjęta dopiero dziś (tj. 6 marca 2025 roku). Teraz ustawa ma trafić na obrady Rady Ministrów, a następnie do parlamentu i prezydenta. 

AD 4nXfb8fRE4 R AKgxLTbMcdR7YLzeKzxwIiQVhbDdEPa IaWIH4JB3TWNTPL0pptvs8Kji0durX2zbh1kr4QI990aApCCN45w223n4Tvqf7vQPyR6MZRQ Lu6qo7w31JrHIWADbZa3Q?key=b 61X0bIHL6icACUU54BJ2RB

Problemem okazała się kwestia modernizacji starszych elektrowni wiatrowych – swoje zastrzeżenia zgłosiło Ministerstwo Aktywów Państwowych 

– MAP zawnioskował, żeby przedyskutować jeszcze kwestię repoweringu. Uważamy, że te zapisy są bardzo dobre, a przyjęcie ustawy wiatrakowej to dla nas absolutny priorytet – mówił Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.

Miało być 100 dni, a mija już rok

Swojego rozgoryczenia przedłużającym się procesem wdrażania ustawy wiatrakowej nie kryje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Według niego dalsze blokowanie przepisów to krok w tył dla całej branży. 

– Ciężko zrozumieć sens takich działań, to ogromna stracona szansa. Zwłaszcza teraz, kiedy UE odważnie i konsekwentnie stawia na zieloną energię. Wczoraj Komisja Europejska przedstawiła Clean Industrial Deal, nową strategię mającą na celu zwiększenie konkurencyjności gospodarki UE. Unia podkreśla, że to zielone technologie są podstawą przyszłej konkurencyjności i wzrostu, a także mają kluczowe znaczenie dla transformacji przemysłowej – mówi Janusz Gajowiecki. –  Każda turbina wiatrowa zbudowana w Polsce pomaga obniżyć ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych – dodaje. 

Zobacz też: Las wiatraków? Lasy Państwowe postawią wiatraki ponad koronami drzew 

Źródła: pap.pl, gov.pl, Paulina Henning-Kloska, PSE

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.