Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

“Utracona zima”. Ta pora roku jest krótsza aż o 20 dni! 

“Utracona zima”. Ta pora roku jest krótsza aż o 20 dni! 

Śnieżny krajobraz staje się coraz rzadszym widokiem. Zmiany klimatu sprawiają, że roczna średnia temperatur rośnie. Z raportu “Lost Winter” wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat zima skróciła się nawet o 20 dni!

Reklama

Coraz krótsze zimy 

Organizacja Climate Central przygotowała raport „Lost Winter”.  Dane zebrano w 123 krajach oraz 901 miastach. Publikacja ta pozwala oszacować ilość dni, o które corocznie krótsza jest najzimniejsza pora roku. Zbierane są dzienne temperatury w grudniu, styczniu oraz lutym. Do pomiarów służą dane meteorologiczne z systemu ERA5 oraz Climate Shift Index (CSI), które pozwalają oszacować wpływ działalności człowieka na klimat

Badanie wykazało, że w 2024 roku zima była krótsza o co najmniej tydzień, w porównaniu z rokiem 2014. W ostatnim dziesięcioleciu przybyło również dni z temperaturą dodatnią. Najwięcej w Europie Środkowej – niemal 20. Z 123 przebadanych krajów aż 44 odczuły skutki zmian klimatu – najbardziej widoczne są one w Azji, Europie, Rydze, na Łotwie i Fuji w Japonii. Wzrost temperatur jest odczuwalny również w Polsce – odnotowano aż 23 dodatkowe dni z temperaturą powyżej zera! 

To koniec sportów zimowych?

Coraz krótsza zima to tragiczna informacja dla miłośników sportów zimowych oraz właścicieli infrastruktury narciarskiej. Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW – PIB) pokrywa śnieżna w okolicy Kasprowego Wierchu co roku się kurczy. W 2023 roku miała grubość 190 cm, w 2024 110 cm, a w tym roku jedynie 61 cm. 

– Z naszych obliczeń wynika, że trzy lata temu na Kasprowym Wierchu średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosiła 159,9 cm. Rok temu w tym samym okresie śnieg na szczycie Tatr Zachodnich sięgał średnio 111,9 cm. Z kolei w 2025 roku warstwa białego puchu mierzyła średnio 60,4 cm – podaje portal Demagog. 

Dzienne temperatury w miesiącach zimowych analizuje również Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych IMGW. Wynik jest jednoznaczny – temperatura pomiędzy grudniem a kwietniem kształtuje się znacznie powyżej średniej miesięcznej z lat 1991-2020. Eksperci zapowiadają, że okres zimowy będzie coraz krótszy, a lato dłuższe. Zmiany nie pozostają również bez wpływu na jesień i wiosnę, które jako “pory przejściowe” staną się niemal niezauważalne. 

– Te pory roku zanikają się głównie ze względu na wzrost temperatury, który jest najsilniejszy w Europie – zauważył dr Adam Jaczewski, ekspert ds. zmian klimatu. 

Zobacz też: Innowacyjna, zielona przyszłość narciarstwa?

Źródła: demagog.org, naukawpolsce.pl, pap.pl, wodnesprawy.pl 

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.